Ma és holnap éjjel fagyveszély fenyegeti az alma-, körte-, szilva- és kajszifákat, ami komoly hatással lehet a gyümölcstermésre.

Hétfő és kedd hajnala különös hidegben köszönt ránk, hiszen a hőmérséklet az egész ország területén a nulla fok alá süllyed. Ez a fagyos időszak komoly károkat okozhat a gyümölcsösökben, ahol az alma, körte, cseresznye, szilva és kajszi fák is megsínylik a zord időjárást. Érdemes tehát felkészülni a következményekre!
A hétvégén érkező erős hidegfront mögött megbújó hideg levegő komoly próbatételt jelent a hazai gyümölcsösök számára. Az előrejelzések alapján a jövő hét elején néhány helyen akár mínusz 7 fokig is süllyedhet a hőmérséklet. A márciusi fagyokkal ellentétben most minden gyümölcskultúra veszélybe kerülhet, és bizonyos térségekben jelentős fagykárokra is fel kell készülni.
Apáti Ferenc, a FruitVeB - Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnöke az Agroinform.hu-nak elmondta, az előző, márciusi lehűlésnél elsősorban a kajszi- és a mandulatermesztés volt veszélyben azok korai virágzása miatt, ám ez nem érint nagy termőterületet Magyarországon. A most érkező fagyok miatt azonban gyakorlatilag minden jelentős gyümölcsös, így az alma, a körte, a kajszi ismét, sőt a cseresznye és a szilva is jelentős fenyegetettségnek van kitéve. A csonthéjasok közül a cseresznye és a szilva már virágzik, az alma pedig térségtől függően zöldbimbós, pirosbimbós állapotban van. Ezek a fejlődési fázisok -3, -4 Celsius-foknál már érzékenyek. Egy -5 fokos hideg már akár az állomány 50-60 százalékát is károsíthatja, míg -6, -7 foknál teljes virágpusztulás is bekövetkezhet. A frissen kötődött kis gyümölcsök is rendkívül érzékenyek: -1,5 fokig általában nem történik baj, de -2-nél már károsodás, -4-5 foknál pedig teljes termésvesztés várható. Szegeden és környékén egyébként a mostani előrejelzések szerint nem lesz kemény fagy: -2 fok lesz a leghidegebb, melyet hétfő és kedd hajnalban mérhetünk.
Fagykár: Ki lesz a túlélő a gazdasági csatában?
Apáti Ferenc megjegyezte, hosszú távon csak az olyan intenzív ültetvények fognak tudni gazdaságosan működni, amelyekben legalább részlegesen megoldott a fagykár elleni védekezés is. Az időjárási kockázatokat már csak jelentős tőkebefektetéssel, és megfelelő szaktudás birtokában lehet kivédeni, a korszerű technológia árának pedig be kell épülnie a gyümölcs árába is. Az olcsó gyümölcs korszaka a jövőben már nem fog visszatérni. Az pedig, hogy idén a most várható fagykár miatt mekkora lesz a drágulás, egyelőre még nem látható.