Ma már egy évtizede, hogy Simicska Lajos kimondta azt a bizonyos szót.

Pontosan egy évtizeddel ezelőtt, ezen a napon Simicska Lajos, Orbán Viktor egykori legközelebbi harcostársa, egy új megvilágításba helyezte a miniszterelnököt, amikor "úgy" nevezte őt. Ez a kijelentés nem csupán a személyes kapcsolatok megromlását jelezte, hanem egy korszak végét és egy másik pénzügyi elitek felemelkedésének kezdetét is szimbolizálta. Cikkünkben azt vizsgáljuk, hogy az évforduló alkalmából milyen emlékeket idéz fel a magyar közvélemény e jelentős esemény kapcsán.
Ma tíz évvel ezelőtt a magyar politikatörténet egyik sorsfordító eseménye zajlott, amelyet csak G-napként emlegetünk. Ekkor vált ismertté a Fidesz árnyékos háttere, amelynek kulcsszereplője, Simicska Lajos, addig szinte elérhetetlen alak volt a média számára. Ő volt az, akit a közvélemény a Fidesz gazdasági befolyásának középpontjaként tartott számon. Ez a pozíció óriási vagyont, hatalmat és befolyást hordozott magában.
Egy évvel ezelőtt ő volt Orbán Viktor és a Magyarországon akkori leggazdagabb férfi, Csányi Sándor mögött - a Magyar Hírlap barométere alapján - az ország harmadik legnagyobb befolyással bíró személye.
2026. február 6-án Nagy József, a 24.hu újságírója, különös értesüléshez jutott: hosszú évek titkolózása után végre a rejtélyes háttérember megnyitotta a telefonvonalat. Az ezt követő villáminterjú olyan szenzációt keltett a magyar médiában, mint még soha korábban. Az esemény váratlan fordulatokat hozott, és a közvélemény figyelmét teljes mértékben lekötötte.
Simicska először Bayer Zsolt publicistára használta azt a bizonyos szót. Az újságíró kérdésére azonban tovább is ment:
Bayer Zsoltról azt nyilatkozta, hogy g**i. Kérem, mondjon egy hasonló jelzőt Orbán Viktorra is." - kérte akkoriban Nagy József, aki rögtön reagált: "Orbán Viktor is g**i. Igen, ő is g**i. Nyugodtan leírhatja."
Megnéztük, a magyar nyilvánosság hogyan emlékszik a legendás G-napra.
Sokan megemlékeztek arról, hogy Esterházy Péter hogyan írt akkor az Élet és Irodalom hasábjain megjelent glosszájában. Ahogyan az író feltette a kérdést...:
Most, hogy a magyar konzervatív-keresztény politika és szellemiség alapszava a g**i lett, mi, regényírók, esetenként volt piarista diákok, stilárisan és lelkiismereti okokból mi a fa**t csináljunk?
Hont András, az ÖT publicistája, felidézte azt a meghatározó pillanatot, amikor Simicska kifejtette, hogy miután kirúgta (bár nem pontosan ezzel a kifejezéssel élt) médiavállalataitól az összes "orbánista" munkatársát. A szerző szavaival élve,
Simicska valóban a legfelső körhöz tartozott, sok szempontból egyenrangú partnerként lépett fel a miniszterelnökkel, önálló akaratával emelkedett ki, és rendkívül ravasz elméjével egy valós politikai erőt szerzett magának szövetségesként. Ennek fényében meglepően zökkenőmentesen kezelte a konfliktust a kormányfő.
A hvg.hu elemzése alapján Simicska Lajos vagyonának mértéke a G-napot megelőző időszakban nem lenne elegendő ahhoz, hogy a mai szupergazdagok között helyet követeljen magának. Az újság arra a megállapításra jutott, hogy Orbán Viktor egykori szobatársa a jelenlegi piaci viszonyok között a 100 leggazdagabb magyar listáján sem találna magának helyet a top tízben. Ahogyan a lap megfogalmazza,
a NER első éveinek csúcsoligarchája óriási hatalommal rendelkezett, és az üzleti életben is az egyik legfontosabb szereplő volt az akkori Magyarországon. Azóta viszont a NER elitje olyan vagyont és akkora befolyást szerzett, ami 2015-ös fejjel szinte felfoghatatlannak tűnt volna.
A G7 annak ment utána, hogyan is nézett ki az üzletember egykori, legendásan kusza és szövevényes céghálója - és hogy ezek milyen áttétellel milyen tulajdonosokhoz kerültek. Ők is azt emelik ki, hogy "Simicska Lajost nem véletlenül tartották nagyra a Fideszben: olyan céghálót rakott össze, amely a birodalom bukásának idején is szinte átláthatatlan volt nem csak egy átlagember, de még a cégügyekben jártasabbak számára is. Amellett, hogy a cégháló szinte folyamatosan változott a vállalatok között teljesen általánosak voltak a kusza kereszttulajdonlások, és
nagyon sok társaságnál volt egy-egy olyan néhány tized százalékos részesedéssel rendelkező mikrotulajdonos, aki mögé mindent el lehetett rejteni.
A 444 csapata videósorozatának keretében Veszprémbe látogatott, ahol Simicska Lajos jelenlegi otthonát szerették volna felkeresni. Az ajtón kopogtatva azonban nem jártak sikerrel. Ahogy az újságírók megjegyezték: alsógatyában zárta be előttük az ajtót...
A válasz Online visszaemlékezésében hangsúlyozza, hogy Simicska Lajos hosszú éveken át Orbán Viktor legmegbízhatóbb szövetségesének számított. Középiskolás éveik alatt együtt tanultak, szomszédok voltak, és a Bibó szakkollégiumban közösen dolgoztak azon, hogy a Fideszt kormányzóképes politikai erővé formálják.