Már az ingyenes orvosi praxis sem vonzó többé.


A Magyar Orvosi Kamara sajtótájékoztatóján aggasztó hírt közölt: az egészségügyi rendszerből hatezer orvos hiányzik. Különösen a háziorvosok körében tapasztalható a legnagyobb deficit. A testület február 1-jén egy társadalmi kampányt indított, melynek célja, hogy ráirányítsa a figyelmet az egészségügy válságos állapotára. Márciusra pedig tüntetést terveznek, hogy még nagyobb hangsúlyt fektessenek a problémákra és a megoldások keresésére.

A 24.hu jelentése alapján a Magyar Orvosi Kamara (MOK) aggasztó tendenciát mutatott be: a háziorvosi praxisok értéke folyamatosan csökken, és ez egyre inkább országos problémává vált. Noha léteznek olyan helyek, ahol a praxis értékének töredékéért el lehet adni, a háziorvosi praxisok túlnyomó része eladhatatlanná vált. Egyes helyszíneken akár tíz év is eltelhet anélkül, hogy sikerülne új orvost találni, még akkor is, ha az állam támogatja a praxisvásárlást. Porpáczy Krisztina szavai szerint a helyzet odáig súlyosbodott, hogy már nem találni olyan orvost, aki hajlandó lenne megvásárolni egy praxist. Olyanok persze akadnak, akik ingyen átvennék, de ők rendkívül kevesen vannak.

Kiderült az is, hogy Budapest a második helyezett országosan a betöltetlen praxisok számában: csaknem száz betöltetlen praxis van a fővárosban. A kerületek egymás ellen versengenek, hogy találjanak orvost, egyes helyeken már ingyen biztosítanak szolgálati lakást, csak jöjjön valaki. A fiatalok pedig nem akarnak házi orvosok lenni.

Keczéry Attila, a zuglói háziorvos véleménye szerint ennek a jelenségnek két fő kiváltó oka van: az egyik a nem megfelelő finanszírozási rendszer, a másik pedig a munkakörülmények hiányosságai.

Related posts