Az Európai Parlamentben megszületett a döntés: zöld lámpát kapott az ellehetetlenítési törvénytervezet vitája.

Egyedülálló napirendi pontként hivatalosan is bekerült az Európai Parlament (EP) napirendjébe, hogy szerdán eszmét cseréljenek az ellehetetlenítési törvény tervezetéről. Tineke Strik, az EP magyar jogállamisági felelőse, már korábban jelezte, hogy elegendő politikai támogatás áll a javaslat mögött.
Roberta Metsola EP-elnök a szerdai ülés elején közölte, hogy a jobbközép néppárti, a szocialista és a zöld frakció kezdeményezte az új napirendi pontot "Magyarország sodródása az orosz stílusú elnyomás felé, jogi fenyegetések a véleménynyilvánítás szabadsága és a demokratikus részvétel ellen" címmel. A vitában az Európai Bizottság és a tagállami Tanács soros lengyel elnöksége is részt vesz. Strik - aki áprilisban egy EP-küldöttség élén járt Magyarországon - azzal indokolta a javaslatot, hogy arra sürgősen szükség van a magyar "ügynöktörvény" miatt, ami létében fenyegetné a kormánykritikus civileket és a médiát.
"A Magyarország ellen irányuló politikai boszorkányüldözés újabb mélypontját éli az Európai Parlamentben" – fogalmazott László András, a Fidesz képviselője, aki egyúttal a kormány USAID-biztosa is. Megdöbbentőnek tartotta, hogy egy még el nem fogadott tervezet alapján folytatnak vitát, és rámutatott arra, hogy a javaslat támogatóinak "politikai szövetségesei" a 2022-es külföldi befolyás kedvezményezettjei voltak. Emellett említést nyert a lengyel elnökválasztáson felmerült külföldi beavatkozásra utaló Estrat is, amelyet "Soros-alapításúnak" titulált. A felszólalását félbeszakította néhány bekiabáló, akiket Metsola rendre utasított, de a beszéd végére időhiány miatt le kellett állítani a mikrofonját.
A magyar Országgyűlésben már kedden elkezdődött a törvénytervezet tárgyalása, miután azt az érintett szakbizottság már zöld utat adott.
A javaslat ellen több demonstráció is zajlott már, ahol nemcsak különböző politikai pártok, hanem bírók, reklámszakemberek és nemzetközi szerkesztőségek is kifejezték ellenvéleményüket. A Fidesz képviselői azonban úgy vélik, hogy a tiltakozók tévesen értelmezik a helyzetet, és hangsúlyozzák, hogy senkinek nincs oka aggodalomra, aki nem áll kapcsolatban külföldi érdekek kiszolgálásával.
A névleg az átláthatóság érdekében benyújtott javaslat miért jelenthet veszélyt a hazai demokratikus nyilvánosságra, azt részletesen kifejtettük ebben a szövegben.
Az Európai Bizottság nem volt hajlandó kommentálni a tervezetet, bár jelezte, hogy "megvannak az eszközei", ha elfogadják. A mostani vitában így először foglalhat állást a testület a szövegről, aminek az EP-vel szemben vannak jogi lehetőségei a fellépésre, de ezek korlátozottak.