Felfedeztük azt a tévésorozatot, amely végleg meghatározta Lionel Messi életútját.


A Tsubasa kapitány című japán anime sorozat több mint 40 éves, és Olaszországban a mai napig töretlen népszerűségnek örvend. Viola Ardone olasz író úgy véli, részben azért, mert egy fejlődéstörténetet mutat be. Vásárhelyi Árpád Olaszország-szakértő, az ELTE ÁJK Politikatudományi Intézet óraadó oktatója szerint az olaszok mindig is nyitottak voltak az ázsiai kultúrára, nemcsak a képregények és animék tekintetében, hanem mindez a kortárs irodalmukban is megjelenik.

Nem is sejtettem, hogy az olaszországi kalandjaim során a gyerekkorom egy apró szelete köszön vissza rám. Egészen pontosan a Tsubasa kapitány című japán animációs sorozat szereplői mosolyogtak vissza Bologna, Parma és Róma utcáin. Legtöbbször az újságosbódék gazdag kínálatának köszönhetően bukkantam rájuk, vagy amikor baráti látogatások alkalmával kisgyerekek nézték a sorozatot vacsora után, hatalmas lelkesedéssel. Már ekkor éreztem, hogy ezzel a nosztalgiával valamit kezdenem kell, de amikor a La Repubblica nemrégiben részletes cikket közölt a sorozatról, végleg eldöntöttem: utána kell járnom ennek a történetnek.

Minden Takahasi Jóicsival indult, aki Tsubasa kapitány megálmodója, írója és illusztrátora. A történet először mangasorozatként látott napvilágot, 1981 és 1988 között összesen 37 kötetben. Ebből készült el az a 128 részes anime sorozat, amely Japánban 1983 óta terjed, Olaszországban pedig 1986-tól élvezhetjük. Magyarországon először a kétezres évek elején az RTL Klubon futó Kölyökklub műsor keretében mutatták be. Nos, erre az időszakra élénken emlékszem, hiszen gyermekként mindig izgatottan vártam az új epizódokat. Az okok kettősek: egyrészt a sztori a foci körül forog, hiszen a 11 éves Tsubasa Ozora álma, hogy egy napon profi labdarúgóvá válik. Másrészt a cselekmény mélyen belemerül a kisfiú emberi kapcsolataiba is, érintve a barátság, a verseny és a rivalizálás témáit, valamint azt az alapvető igazságot, hogy bármennyire tehetséges is valaki, a csapatmunka mindig erősebbé tesz minket.

A jelenségről Viola Ardone, az olasz irodalom kiemelkedő alakja, akinek legismertebb művei, a Gyerekvonat és az Oliva Denaro, az Athenaeum Kiadó jóvoltából magyarul is elérhetők, valamint Vásárhelyi Árpád, Olaszország-szakértő, az ELTE ÁJK Politikatudományi Intézetének óraadó tanára beszélgettem.

Viola Ardone nemcsak író, hanem tanár is, ezért megkérdeztük, milyen tapasztalatai vannak a diákjai körében. A tanítványairól nem tudott mit mondani, méghozzá azért, mert középiskolában tanít, "ők már kicsit öregek a rajzfilmnézéshez", de a tizenhárom éves fia nagy rajongója a sorozatnak, már az összes részt megnézte.

Olaszországban a Tsubasa hatalmas népszerűségnek örvend, hiszen a futball itt is a szenvedélyek sportja. A sorozat különlegessége, hogy japán szemszögből közelíti meg ezt a gyönyörű játékot: epikus történetekkel, amelyekben a kihívások, a vereségekből származó frusztrációk és a folyamatos fejlődés útja egyaránt hangsúlyt kap. A karakterek küzdelmei és diadalai mélyen megérintik a nézőket, akik képesek azonosulni a sport iránti elhivatottsággal és a kitartás fontosságával.

Vásárhelyi Árpád egyetértett az előtte szólóval. "Világhírű, díjnyertes olasz filmek egytől-egyig fejlődéstörténetet mutatnak be." Példaként Paolo Sorrentino A nagy szépség, valamint Giuseppe Tornatore Cinema Paradiso című filmjét említette. Mindkettő Oscar-díjas alkotás.

Úgy fest, hogy ez a titkos összetevő a sikerhez Olaszország földjén.

Vásárhelyi véleménye szerint az olasz kultúra mindig is fogékony volt az ázsiai hatásokra, nem csupán a képregények és animék világában, hanem a kortárs irodalomban is érezhető ez a vonzalom. "Bármelyik könyvesbolt TOP50-es listáján az első tíz között garantáltan ott található egy japán mű, és az ötvenes listán is találunk legalább 5-8 ilyen kötetet" - nyilatkozta az ELTE ÁJK Politikatudományi Intézet óraadó tanára. Szerinte a műfaj népszerűsége annyira megnyilvánul, hogy rendszeresen rendeznek író-olvasó találkozókat és könyvbemutatókat. "Milánó főterén, a Mondadori könyvesboltban van egy kis 'amfiteátrum', ahol hetente 4-5 könyvbemutatót tartanak, és ezek közül 2-3 rendszerint a képregények köré épül. Ez is bizonyítja, hogy van igény és kereslet a műfaj iránt."

2023-ra a teljes mangából világszerte több mint 90 millió példány került forgalomba, ezzel minden idők egyik legkelendőbb mangasorozata lett. Vásárhelyi Árpád szerint a rajzolt világ Olaszországban sokkal népszerűbb, mint Magyarországon. Ráadásul hagyománya van, amely nemcsak a mozgóképre, hanem a papír alapú publikációkra is igaz.

Olaszország könyvesboltjaiban szinte mindig találkozhatunk legalább egy polccal, de gyakran egész falakat is megtöltenek a képregények, animékkel és mangákkal. Az újságárusoknál is széles spektrumú kínálat várja az érdeklődőket. Ez a sokszínűség kulcsszerepet játszik az újságosok fennmaradásában, különösen, mivel a hagyományos napilapok és a klasszikus nyomtatott sajtó eladásai drámaian csökkentek. Ezzel szemben a képregények és a kapcsolódó kiadványok iránti kereslet meglepően magas, és ezek folyamatosan jó példányszámban fogynak.

Viola Ardone rámutatott, hogy az olasz gyermekek egyre kevésbé fordulnak a televízióhoz, inkább az interneten és különféle streaming platformokon nézik a sorozatokat és rajzfilmeket. Ez a tendencia lehetővé teszi számukra, hogy saját maguk válasszák meg, mikor szeretnének szórakozni. Vásárhelyi Árpád tapasztalatai alapján Olaszországban a rajzfilmek iránti kereslet továbbra is élénk. Példaként említette a Peppa Malac című brit animációs sorozatot, amely Magyarországon csupán három-négy évig volt látható, míg Olaszországban már körülbelül 15 éve töretlen népszerűségnek örvend. "Ha figyelembe vesszük, hogy a RAI állami televízió két különálló csatornát üzemeltet, amelyek kizárólag rajzfilmeket sugároznak, az arra utal, hogy ez anyagilag is kifizetődő számukra, különben nem folytatnák a működtetést" - tette hozzá véleményében.

A Tsubasa kapitány című sorozat kiemelkedő népszerűsége részben annak köszönhető, hogy a klubfutball világát rendkívül vonzó módon mutatja be. A sorozat hatására sok fiatal szurkoló és sportkedvelő inspirálódott, és elhatározta, hogy profi labdarúgóvá válik. Számos fiatal sportoló, köztük olyanok is, akik később a világ legjobbjai közé emelkedtek, a Tsubasa által keltett szenvedéllyel vágtak neki karrierjüknek.

Vásárhelyi megfogalmazása szerint Olaszországban a futball és a mérkőzésekre való járás szerves részét képezi a családi hagyományoknak. Az ismerkedések során gyakran felmerül a kérdés, hogy ki kinek a szurkolója, ami lehetővé teszi, hogy az emberek gyorsan felfedezzék egymás érdeklődési körét és értékrendjét.

Olaszországban a kereskedelmi televíziók világába csak 1986-ban lépett be a Holly & Benji, amely a "két bajnok" alcímet viselte, és azonnal hatalmas népszerűségnek örvendett. Érdekesség, hogy a sorozat készítői időnként valódi futballisták karaktereit is felhasználták, ami különösen emlékezetes volt az olasz közönség számára. Egy ikonikus jelenetben a főszereplő, a fiatal tehetség, találkozik Roberto Baggióval a repülőtéren, aki bátorító szavakkal látja el őt. Emellett Hjúga Kodzsiró karaktere is figyelemre méltó, hiszen a cselekmény során a Juventus színeiben rúgja a bőrt.

Bár Takahasi Jóicsi, az alkotó, tavaly bejelentette, hogy 43 év után egészségügyi okokból búcsút int a rajzolásnak, Tsubasa kapitány kalandjai valószínűleg továbbra is sokak szívét megdobogtatják - különösen Olaszországban.

Related posts