Mi az, ami a legjobban biztosítja Európa védelmét Oroszországgal szemben?


Mi tűnik az EU hosszú távú biztonsága szempontjából a legjobb megoldásnak, illetve Donald Trump mely lépése fájt leginkább Ukrajnának?

Az ATV Csatt című műsora e heti hétfői adásában fontos kérdésekre keresték a válaszokat, amelyben Wéber Balázs külpolitikai újságíró is részt vett, mint az egyik vendég. A résztvevőknek két kérdés kapcsán négy-négy szempontot kellett rangsorolniuk. Ezek a szempontok a következőket tartalmazták: a NATO szerepe, az Oroszországgal való kiegyezés lehetősége, Ukrajna védelme, valamint egy új hadiszövetség létrehozásának perspektívája. Emellett a fegyverszállítások és a hírszerzési támogatás leállítása, a választások követelése, valamint az ukrán menekültek kitoloncolásával való fenyegetés is a középpontban állt.

Munkatársunk a témával kapcsolatban kiemelte, hogy Ukrajna védelme és támogatása az Európai Unió számára bizonyos értelemben erkölcsi kötelezettség, hiszen egy katonai agresszióval sújtott nemzetről beszélünk.

Kifejezte, hogy az európai fegyverkezés hátterében az Amerikától való távolodás és Oroszország elrettentése áll, ami érthető lépés. Ugyanakkor aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy ennek következményeként az EU újabb hitelfelvételre kényszerülhet, amit végső soron az uniós állampolgároknak kell majd visszafizetniük. Emellett hangsúlyozta, hogy a fegyverkezésre jutó források elvonása szociális, oktatási és jóléti kiadások csökkentését eredményezheti.

Egy esetleges új európai hadiszövetséggel kapcsolatban azt mondta: ez még egyelőre nagyon képlékeny elképzelés, a kontinens biztonságát továbbra is a NATO-nak kell garantálnia. Nem véletlen, hogy a nyugat-európai országok próbálják táboron belül tartani Donald Trumpot, és szeretnének vele kiegyezni.

Munkatársunk Ukrajnával kapcsolatban megjegyezte: már három éve tart a háború, és bár hadiállapot idején elvileg nem lehet választásokat tartani, itt lenne az ideje, hogy valamilyen formában mégis megkérdezzék az ukrán társadalmat a hogyan továbbról - például arról, hogy milyen fegyverszünetet vagy békekötést fogadnának el.

Erre különösen fontos lenne figyelmet fordítani, hiszen ők azok, akik kockáztatják a saját életüket, ők állnak a tűzvonalban.

Beszélt arról is, hogy az Egyesült Államok erőből politizál, ugyanakkor nem szabad egyetlen országra, így Ukrajnára sem olyan békét rákényszeríteni, amit nem tud elfogadni - ez hosszútávon nem vezet jóra.

A vitát, amelyen Bendarzsevszkij Anton, Stier Gábor és Kiss Rajmund vett még részt, a fenti videóban lehet megtekinteni.

Related posts