Milyen különös dolog a 25-50%-os béremelés? Igen, ez valóban megtörténhet Magyarországon!


Tavaly a Magyarországon tapasztalható átlagbér 13%-kal emelkedett, azonban sok munkavállalónak ennél jelentősen eltérő mértékű béremelés jutott. A KSH által készített kísérleti statisztika rávilágít arra, hogy mekkora különbségek mutatkoznak a különböző szektorok béremelési ütemeiben. Emellett az is nyilvánvalóvá vált, hogy 2024-ben mely ágazatok számíthatnak a legnagyobb nyereségre a bérfejlesztés terén.

2024-ben továbbra is látványos növekedés volt tapasztalható a keresetek terén hazánkban, hiszen a teljes munkaidőben foglalkoztatottak bruttó átlagkeresete 13,2%-kal haladta meg a 2023 hasonló időszakában mért értékeket. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elemzése szerint ennek kulcsszereplői között szerepeltek a 2023 végén végrehajtott 15 és 10%-os minimálbér- és garantált bérminimum-emelések, valamint a közszolgáltatási szektorban ütemezett béremelések, különösen a köznevelés és a szakképzés területein. Emellett az egészségügyi szakdolgozók bérnövelésének második fázisa, valamint a honvédségi béremelések is hozzájárultak a keresetek emelkedéséhez. Az állami vállalatok és nagy kereskedelmi láncok által bejelentett béremelések szintén fontos tényezők voltak. Továbbá, egyes iparágakban a munkaerő iránti magas kereslet is felfelé hajtotta a béreket.

A nemzetgazdasági szintű fejlődés mögött lényeges eltérések rejlenek.

A teljes munkaidős pozícióval rendelkező munkavállalók közel 90%-ának bruttó jövedelme emelkedett az előző évhez viszonyítva, és tíz dolgozóból majdnem minden hatodik esetében ez a növekedés 5,0 és 24,9% közötti mértékben valósult meg. Ugyanakkor a versenyszférában tapasztalható keresetek növekedése kissé mérsékeltebb ütemet mutatott, így a legalább 15%-os keresetnövekedést elérő munkavállalók aránya 9,7 százalékponttal alacsonyabb volt az előző évhez képest.

Related posts