Mit tesz Oroszország? Több mint öt évtizede szolgáló légcsavaros repülőgépeket vetnek be a harctérre.

Egy orosz tervezőiroda frissítette és átalakította a Jak-52-es repülőgépeket, amelyek mostantól Jak-52B2 néven ismertek. Ez a különleges átalakítás kizárólag a lassú és könnyű dróncélpontok elfogására specializálódott. Az innovációról a milinfolive Telegram-csatorna számolt be.
A portál információi szerint a tervezőiroda már megalkotta és benyújtotta a teljes modernizációs tervet, sőt, prototípus is készült a tervekből. Arról is beszámoltak, hogy a típus kiválasztásakor közre játszott az afgán háborúban mutatott teljesítménye, valamint a gép eredeti specifikációja, és a jelenleg rendelkezésre álló géppark is.
Annyiban azonban némileg részlehajló a cikk, hogy a műrepülők bevetését inspiráló ötletek között nem említi azokat az ukrán kezdeményezéseket, amelyek során a Jakovleveket ugyanúgy drónvadászatra használták.
A Jak-52-es ugyanakkor a felsorolt szempontok alapján megalapozott választásnak tűnhet: az alap B verziót már szerelték rakétaindítóval is. És bár - többek között - kiképzőgépnek szánták tervezői, gyártása 20 éven keresztül (1978-1998) között folyt, továbbra is résztvevői az ilyen típusok a műrepülő-versenyeknek és bemutatóknak, jelenleg is rengeteg Jakovlev van kifejezetten jó állapotban.
Összesen 1800 példány készült belőle, ám ezek túlnyomó többsége a nyugati piacon találta meg helyét.
Az új B2-es verziót jelenleg egy extra radarrendszerrel, nappali/éjszakai műveletekhez szükséges számítógéppel, illetve .12-es kaliberű sörétes puskákkal tervezik felszerelni. Utóbbi egyébként valószínűleg átmeneti megoldásnak minősül.
Ilyen felszereltséggel a Jak-52B2 képes legyőzni mind az ellenséges drónokat, mind a pilóta nélküli változatban repülő könnyűgépes repülőgépeket
- Kérlek, alakítsd át a szöveget a saját stílusodban!