Nagy Elek hangsúlyozza, hogy egy tudásalapú gazdaság kiépítése elengedhetetlen. Az innováció és a tudás szerepe a gazdasági fejlődés motorjaként kulcsfontosságú, hiszen a jövő sikeréhez a szakértelem és a kreatív gondolkodás szükséges. A digitális világba


A munkaerő-igényes időszakoknak búcsút intettünk; most egy tudásra épülő, technológiai szempontból gazdag társadalom és gazdaság megteremtésére van szükség. E célok elérésében a tudásalapú kamara kulcsszerepet játszik - nyilatkozta a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke pénteken Pécsen, a távirati iroda tudósítása alapján.

Nagy Elek a NAV Baranya Vármegyei Adó- és Vámigazgatóság, a Dunántúli Napló, valamint a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara Top 100 gála elnevezésű gazdasági évzáróján kiemelte:

Szükségesnek nevezte egy gazdaságfejlesztő intézet létrehozását, megjegyezve, hogy "ebben az osztrákok is partnerek". A kormányzattal való együttműködésük révén érkező 4,3-5 milliárd forintos támogatás egy része a tudásalapú kamara építésére szolgál - jegyezte meg.

Nagy Elek a tudásalapú kamara mellett a kamara reformjának, jövőbeni fejlesztésének hét pillére közé sorolta a szolgáltatást, a hálózatban működést, a konzultációt a vállalkozásokkal, azok nemzetközi piacra segítését, a szervezeti működést és a partneri viszony ápolását a kormányzattal.

Kovács Árpád közgazdász, egyetemi tanár, a kormány Stratégiai Tanácsadó Testületének tagja a globális világról, a magyar gazdaságról és az államháztartásról tartott előadásában arról szólt, hogy a világban egymással ellentétes folyamatok zajlanak, a korábbi globalizációs folyamat megtört, tömbösödés történik azon államok részvételével, amelyek ezen keresni tudnak.

A két kulcsfontosságú európai ország, Németország és Franciaország, jelenleg súlyos társadalmi és gazdasági kihívásokkal néz szembe. Mivel Magyarország szoros kapcsolatokat ápol Németországgal, a német gazdaság alakulása közvetlen hatással van a magyar gazdaságra is - emelte ki a szakértő.

Kovács Árpád kifejezte sajnálatát amiatt, hogy Európa belekeveredett az orosz-ukrán konfliktusba. Szavai szerint ennek következményeit Magyarország is megérzi, és ez a helyzet arra kényszeríti az országot, hogy 2025-re három százalék feletti gazdasági növekedést érjen el, ami óriási kihívás elé állítja a magyar gazdaságot.

Európa élen jár a klímasemlegesség céljainak megvalósításában, még akkor is, ha ez a gazdasági növekedés visszaesésével jár. Amennyiben minden a tervek szerint alakul, a kontinens elérheti ezt a fontos mérföldkövet. Ugyanakkor várható, hogy részesedése a globális gazdaságból az idei 10-14 százalékról tíz százalék alá csökken.

Ezekben a kihívásokkal teli időkben Magyarország számára elengedhetetlen a megújulás és a modernizáció. A hatékonyság és a teljesítmények újraértékelése kulcsfontosságú feladatokká vált. A hagyományos mennyiségi erőforrások bevonásának lehetőségei kimerültek, ezért most a hatékonyságra helyezzük a hangsúlyt – emelte ki a szakértő.

Síkfői Tamás, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara elnöke hangsúlyozta, hogy a Top 100-as rendezvények története Baranyában több mint két évtizede indult. Kiemelete, hogy a vármegye kiválóságait megillető elismerés és ünneplés nem csupán formális gesztus, hanem elengedhetetlen a térség fejlődésének elősegítéséhez. "Ezek a vállalkozások képezik a helyi gazdaság alapját; rajtuk múlik a foglalkoztatás sorsa" – tette hozzá.

Az esemény keretében bemutatták a „Top 100 Baranya vármegye gazdasága 2024” című kiadványt, amely a baranyai vállalatok 2023-as árbevételének alapján készült rangsort tartalmazza. Az élen a E.on Dél-dunántúli Áramhálózati Zrt. áll, lenyűgöző, körülbelül 145 milliárd forintos nettó árbevételével. A második helyen a gázkereskedelemmel foglalkozó Pannonenergia-Service Kft. található, amely mintegy 106 milliárd forintot könyvelhetett el. A harmadik pozíciót a villamosenergia-termeléssel foglalkozó Pannongreen Kft. foglalja el, melynek árbevétele körülbelül 95 milliárd forint.

Related posts