„Nem erre adtuk a voksunkat” – egyre többen érzik, hogy Trump hatása kezd túlzásokba esni.

Az elnök múlt heti történelmi vámbejelentése fényében a Trumpot támogató amerikai üzletemberek bizalma és optimizmusa köddé vált: a tőzsde bezuhant, a Wall Street-en hatalmas bizonytalanság lett úrrá. Többen nyilvánosan kritizálták a vámháború elindítását. Trump káoszkeltését ha akarnák, a kongresszusi republikánusok azonnal leállíthatnák - olvasható a portfolio összefoglalójában. Milyen esélyei lehetnek a lázadó párttársaknak?
Jamie Dimon, a JPMorgan Chase elnök-vezérigazgatója, aki az Egyesült Államok legnagyobb bankját irányítja, januárban még elbagatellizálta Donald Trump tervezett vámintézkedéseivel kapcsolatos aggodalmakat. Azonban miután Trump a vártnál is drasztikusabb lépéseket tett a vámok terén, Dimon a múlt hétfőn már más megközelítést alkalmazott, kijelentve: "A legutóbbi vámok valószínűleg fokozni fogják az inflációt, és sokak véleménye szerint a recesszió kockázatát is növelhetik."
Bill Ackman, a milliárdos befektetési alapkezelő, aki a tavaly júliusi merényletkísérlet után határozottan Trump mellé állt, szintén éles kritikát fogalmazott meg a vámokkal kapcsolatban. Azokat "gazdasági atomháborúval" azonosította, és az elnököt arra kérte, hogy fontolja meg a vámok felfüggesztését.
Nem ezt a választ vártuk.
A portál információi szerint Ackman idézte, hogy Trump legfőbb politikai szövetségese, a DOGE-vezér Elon Musk, aki körülbelül 280 millió dollárral támogatta a republikánus elnökjelölt kampányát, szintén nem kedveli a vámokat. A hétvégén Musk személyesen is kifejezte aggodalmait Trumpnak ezzel kapcsolatban.
De nemcsak a republikánusokhoz köthető üzleti elit, egyes Trump-párti influenszerek sem repestek az örömtől a vámháború láttán.
Sajnálattal kell megjegyeznem, hogy az elnök nézetei a nemzetközi kereskedelem terén tévesek – fogalmazott a konzervatív gondolkodó, Ben Shapiro. Joe Rogan, aki a legutóbbi választások során szintén nyíltan támogatta Trumpot, pedig egyenesen "hülyeségnek" minősítette a Kanadával folytatott vitát.
A republikánusok szűk többséggel bíró szövetségi törvényhozása eddig nem igazán lépett ellentmondásba Trump elképzeléseivel.
Jelenleg a hagyományosan szabadkereskedelem elkötelezett republikánus szenátorok közül eddig hét képviselő csatlakozott ahhoz a javaslathoz, amely korlátozná az elnök vámkivetési jogait.
A javaslat mögött álló republikánus képviselő Chuck Grassley, aki Iowa állam szenátoraként képviseli az agrárérdekeket. Az ő választói, különösen az exportra termelő farmerek, jelentős nehézségekkel nézhetnek szembe a vámháború következményeként, függetlenül attól, hogy bevezetésre kerülnek-e extra tarifák vagy sem. Emlékezetes, hogy Trump első elnöki ciklusában állami támogatásokkal próbálta segíteni azokat a mezőgazdászokat, akik a megemelt vámok következtében kerültek nehéz helyzetbe.
Közszolgálatom során végig világossá tettem, hogy a szabad- és tisztességes kereskedelem pártján állok. Az alkotmány felhatalmazza a Kongresszust az államközi és a külkereskedelem szabályozására. Úgy vélem, hogy a Kongresszus túl sok hatáskört ruházott át az elnökre - indokolt a szenátor, akihez eddig hat párttársa csatlakozott a demokratákon kívül. Egyikőjük, az észak-karolinai Thom Tillis egy keddi, visszavonás előtti meghallgatáson erősen számonkérte Trump kereskedelmi képviselőjét, Jamieson Greert.
A javaslatuk előírná, hogy az elnöknek 48 órán belül tájékoztatnia kell a törvényhozókat a vámok bevezetéséről vagy emeléséről. Emellett kötelező lenne számára, hogy részletes magyarázatot és gazdasági hatáselemzést nyújtson a Fehér Háztól, ezekkel kapcsolatban. Ami ennél is lényegesebb,
A kongresszusnak 60 napon belül jóvá kell hagynia bármilyen új importtarifát, különben az intézkedés érvényét veszti.
Ezen kívül a jogalkotó bármikor dönthet a vámok eltörléséről.
A Trump kezét megkötő javaslat törvényi érvényesülésének esélyei nem éppen kedvezőek – olvasható a portfolio.hu elemzésében.
Ha minden demokrata támogatná a javaslatot a 100 fős szenátusban, összesen 54 szavazatot kapnának a hét republikánus vokssal együtt. Azonban a vita lezárásához és a filibuster megkerüléséhez 60 szenátor egyetértésére lenne szükség.
Ezután a képviselőházban folytatódik a játék, ahol Mike Johnson irányítása alatt eddig nem igazán látszott hajlandóság arra, hogy ellenálljanak Trump akaratának.
A kongresszusi republikánusok a demokraták segítségével leghamarabb júniusban tudnának voksolást kicsikarni az elnök vámkivetési hatáskörének visszanyeséséről (vagy akár egyes vámok visszavonásáról).
Vagyis ez így lenne, ha Johnsonék nem avatkoztak volna közbe: a Kongresszus egy procedurális szavazás keretében tegnap ellehetetlenítette, hogy szeptember 30-a előtt javaslatot lehessen benyújtani az április 2-án kihirdetett szükségállapot eltörléséről.
Ezzel megakadályozódott, hogy a törvényhozás október előtt ellenálljon Trump vámpolitikájának.
A kongresszusi republikánusok pedig ezáltal a felelősséget is levették a saját vállukról.
Ha októberben bármilyen módon mégis sor kerülne a szavazásra, Trump megvétózhatná az elfogadott javaslatot. Ezt azonban csak akkor lehetne felülírni, ha a törvényhozás kétharmados többséggel döntene. Ehhez viszont a szenátusban 13 helyett már 20 republikánusnak kellene szembeszállnia az elnöki akarat ellen, míg a képviselőházban közel 80 képviselőnek kellene lázadnia az elnök ellen, ami rendkívül szokatlan helyzetet teremt.
Ahhoz, hogy az emberek hajlandóak legyenek erre, minden lehetőségnek kifulladnia kellene, és a gazdasági környezetnek is rendkívül súlyos, aggasztó állapotba kellene kerülnie.
Amy Walter, a Cook Political Report vezető szerkesztője úgy véli, hogy ha a republikánusok távolságot tartanának Trumptól, komoly veszélyt jelentenének saját szavazóikra, hiszen ez elidegenítheti őket. Ez a lépés különösen kockázatos lehet, ha Trump vámpolitikája végül nem okoz olyan súlyos következményeket, mint ahogyan azt a piacok előrejelzik.
Amennyiben a gazdaság ténylegesen recesszióba kerül,
a republikánus pártot így is, úgy is meg fogják büntetni a 2026-os félidős választásokon,
A Trumptól való elhatárolódás nem valószínű, hogy kedvezően befolyásolja az újraválasztási esélyeiket. Ez azt sugallja, hogy a republikánusok valószínűleg továbbra is Trump mögött fognak állni, még akkor is, ha a piacok még nagyobb zűrzavarba kerülnek.