Németh György: Az oroszok mint az új zsidók? I. A cím provokatív kérdésfelvetés, amely a történelem és a társadalmi diskurzus mélyebb rétegeibe vezet. Az orosz nép és a zsidóság története sok szempontból párhuzamos utakat járt be, hiszen mindkét csoporto

A jelenlegi ukrajnai konfliktus hátterében az áll, hogy az angolszász államok, különösen az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság, úgy határoztak, nem csupán a Szovjetunió Kelet-Európából való eltávolításával elégednek meg. A geopolitikai játszmák és a hatalmi viszonyok átrendeződése új kihívások elé állította a térséget.
A geopolitikus olyan jelenkortörténész, aki a múlt eseményeiből csupán azokat a tényezőket tartja fontosnak, amelyek segítenek a mai világpolitikai dinamikák megértésében. Számára a hatalmi központok felemelkedése, kapcsolataik, szövetségeik és konfliktusaik képezik a kutatás fókuszát, emellett pedig a globális egyensúly fenntartásának kérdései is központi szerepet játszanak az elemzéseiben.
A geopolitika megítélése a történészek között gyakran nem túl kedvező; sokan csupán az imperialista ambíciók politikailag korrekt kifejezésmódjaként tekintenek rá. Pedig a geopolitika valójában az alkalmazott történettudomány egy formája. Ha a világpolitikai színpadot egyedül egy hegemón dominálja, a geopolitikusok helyzete igencsak kétséges lehet, hiszen munkájuk értelme erőteljesen csökken.
Az 1990-es évek elejétől egészen a 2000-es évek végéig terjedő időszakban érdekfeszítő geopolitikai átalakulások figyelhetők meg. A hegemón hatalom helyzetét akkor veszélyezteti, ha egy új kihívó tűnik fel a színen. Ilyen esetekben egy nagyszabású hatalom akar hegemónná válni, vagy legalábbis részesedést követel a globális hatalomból, és ennek megfelelően új világrendet kíván létrehozni. Geopolitikai szempontból az I. világháború kiváltó oka az volt, hogy a brit hegemónia nem tudta elfogadni, hogy egy vele egyenrangú, vagy legalábbis potenciálisan egyenrangú rivális emelkedik fel. Hasonló okok vezettek a II. világháborúhoz is, amikor már az angolszász országok néztek szembe a német birodalom európai hegemóniára irányuló törekvéseivel, valamint a japánok ázsiai dominanciájára irányuló ambícióival.
Napjaink ukrajnai háborúja pedig azért robbant ki, mert az angolszász országok, a hegemón Amerika és kisöccse, a volt hegemón Anglia úgy döntött, nem elégszik meg azzal, hogy kiszorították Kelet-Európából a Szovjetuniót - ráadásul úgy, hogy az azt minden további nélkül tudomásul vette -, hanem Oroszországot is ki szerették volna szorítani a történelmi Oroszországhoz, és a volt Szovjetunióhoz tartozó Ukrajnából."