A magyarok hitelezési szokásai egyre inkább a határok nélküli eladósodás irányába mutatnak. Az emberek gyakran anélkül döntenek a kölcsönök felvételéről, hogy alaposan mérlegelnék a következményeket.

A bankszektor tavalyi teljesítménye valódi rekordokat döntögetett a lakáshitelezés és a személyi kölcsönök terén. A statisztikák szerint a háztartások banki hiteltartozása már meghaladja a 11 milliárd forintot, amit a Bank360.hu elemzése is megerősít. Érdekes módon a kölcsönfelvételek folyamata már 21 hónapja töretlen: a háztartások folyamatosan több hitelt igényelnek, mint amennyit visszafizetnek.
November végére a háztartások banki hiteltartozása átlépte a 11 ezer milliárd forintos lélektani határt, ahogyan azt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nyújtotta statisztikák is tükrözik. Érdemes megjegyezni, hogy a lakosság teljes hiteltartozása ennél is jelentősebb, hiszen szeptember végén már megközelítette a 13,5 ezer milliárd forintot. Ebben a számításban szerepelnek a nem pénzügyi vállalatoktól, külföldi intézményektől, valamint az államtól felvett hitelek is.
A banki hiteltartozás rekordmagasságba emelkedésének hátterében az áll, hogy a lakosság tavaly novemberben is jelentős mennyiségű hitelt igényelt, meghaladva ezzel a törlesztések összegét. A háztartások immár 21 hónapja folyamatosan nettó hitelfelvevőként működnek, novemberben pedig az újonnan felvett hitelek összege közel 64 milliárd forinttal túlszárnyalta a meglévő kölcsönök tőketörlesztését.
Bár a lakáshitelek átlagos kamatai némileg csökkentek, a kereslet a nyári hónapokhoz képest mérséklődött, hiszen ezek a hónapok hagyományosan a lakáspiac legaktívabb időszakai. Novemberben azonban a lakáshitelpiac továbbra is dinamikus maradt, a szerződések összértéke elérte a 113,3 milliárd forintot, ami közel 70 százalékkal meghaladja a 2023-as év hasonló időszakát. Ez azt jelenti, hogy az év első 11 hónapjában a bankok összesen 1234,6 milliárd forint értékben folyósítottak lakáshiteleket, így 2024-ben biztosan új rekordot állítottak fel a lakáshitelezés terén. Érdemes megjegyezni, hogy a 2022-es kiemelkedő és a rekordévnek számító 2021-es időszakban sem volt példa ilyen magas szerződéses összegre.
A hitelfelvevők száma nem fog rekordot dönteni, hiszen tavaly havonta átlagosan 6290 lakáshitelszerződést kötöttek, míg 2021-ben ez a szám jelentősen, 9000 fölé emelkedett. Azonban az átlagos lakáshitelek értéke drámaian megugrott az utóbbi három évben: a korábbi 11,5 millió forintról mostanra már 19 millió forint fölé kúszott. Érdekesség, hogy a felvett lakáshitelek körülbelül negyedét állami támogatású kölcsönök teszik ki, főként falusi CSOK vagy CSOK Plusz formájában. A statisztikákból az is kiderül, hogy egyre többen igénylik a hiteleket építkezési vagy felújítási célokra.