Orbán Balázs: Ukrajna uniós tagsága komoly kihívások elé állítja az EU gazdasági és katonai stratégiáit.

Orbán Balázs kifejtette: a neoliberális világrendből egy új, multipoláris rendbe lépett a világ - írja az MTI. A kiszámíthatatlanság, a teremtő káosz fogja meghatározni az új világot, minden állandó mozgásban van, folyton alkalmazkodni kell a változó helyzetekhez. A magyar diplomácia is egy új "testtartást" vesz fel, melynek lényege: "Magyarország az első".
A korábbi, liberális megközelítés számára ez az új világ, új gondolkodás érthetetlen, értelmetlen, azonban már nem a liberális, hanem az új világrend szemüvegén át kell nézni a változásokat. Donald Trump megválasztásával már az Egyesült Államok is csatlakozott a status quót, a fennálló liberális világrendet megváltoztatni akaró államokhoz.
Orbán Balázs kijelentette, hogy a korábbi liberális világrend védelmezői most Európába kényszerültek vissza.
Dönteni kell: alakítói vagy elszenvedői leszünk az új világrendnek! - hangoztatta.
A politikai igazgató előadásában számos figyelemre méltó ellentmondást emelt ki, amelyek a neoliberális világrend belső feszültségeiből erednek. Például hangsúlyozta, hogy a neoliberális megközelítés figyelmen kívül hagyta a gazdasági teljesítőképesség és a nemzet közötti szoros kapcsolatot. Ennek következményeként megengedte, hogy az ipar leépüljön a fejlett országokban, míg a termelés átkerült a világ más részeire, mivel azt tartotta, hogy a jövő a szolgáltatásoké, és az ipar már elavult. Azonban egy ilyen széttagolt világban elengedhetetlen az ipari tevékenység, amely nem csupán gazdasági, hanem szuverenitási szempontból is kulcsfontosságú. Magyarország éppen ezért 2010 óta 20 százalékkal növelte ipari termelését – tette hozzá.
a liberális külpolitika gyakran idealizált képet festett a világ működéséről, figyelmen kívül hagyva a bonyolult geopolitikai valóságot. Az értékek hangsúlyozása helyett Trump megközelítése pragmatikusabb, hiszen a nemzeti érdekeket helyezi a középpontba. Ez a váltás nem csupán elméleti síkon zajlik, hanem konkrét lépéseket is magában foglal, amelyek célja a globális pozíciók megerősítése. A nemzetközi kapcsolatokban az érdekek és a hatalom dinamikája mindig is középpontban állt, és a jövőbeli siker érdekében elengedhetetlen, hogy ezt a realitást figyelembe vegyük. Az új irányvonal lehetőséget teremt arra, hogy a Nyugat visszanyerje befolyását, miközben a morális megfontolások is megmaradnak, de nem elsődleges prioritásként. Ez a megközelítés új kihívások elé állítja a globális politikát, amelyben a jövőbeni együttműködések és konfliktusok formálódnak.
- figyelmeztetett Orbán Balázs.
A liberális világrendhez való azonosulásával az EU vezetése gyakran olyan benyomást keltett, mintha ez lenne a világ legfejlettebb és legbefolyásosabb régiója. Valójában azonban gazdasági szerepe folyamatosan csökken, és egyre nehezebben képes érvényesíteni saját érdekeit a globális színtéren.
A politikai igazgató a liberális világrend ellentmondásait elemezve kiemelte a migráció kérdését, amely komoly kihívás elé állítja az államok és társadalmak működését. A liberális ideológia ezen a téren is megbukott, képtelen volt megóvni a közösségeket és a nemzeteket. Ezen kívül Európa a hidegháború végén naivan azt hitte, hogy a történelem lezárult, a liberális ideológia diadalmaskodott, és nem szükséges többé megvédenie magát; ennek következtében katonai képességei jelentősen meggyengültek.
A politikai igazgató figyelmeztetett, hogy aki a saját védelmét másokra bízza, az nem csupán a saját sorsát, hanem mások döntésére is bízta életét. Az állam részben tengerentúli szövetségeseire, részben pedig a nemzetközi jog kereteire támaszkodik, de a biztonság kérdése sosem lehet csupán külső hatalmakra bízva.
Úgy vélekedett:
Ezek az egyének általában a meglévő állapot fenntartásának hívei, de amikor változásra van szükség, feladatuk a zökkenőmentes átmenet irányítása. Viszont ha túlságosan eltávolodnak a valóságtól, azzal saját hitelességüket is aláássák. Továbbá megfigyelhető, hogy Európában csökkent az innovációra és fejlesztésre való hajlandóság. Orbán Balázs szerint Kínában évente kétszer annyi szabadalmat jegyeznek be, mint a következő kilenc országban összesen.
A nyugati politikai vezetés tehetetlensége aggasztó: gyakran elhárítja a valós problémák elismerését, és a liberalizmus válságára adott válasza csupán a liberalizmus további erősítése.
A miniszterelnök politikai igazgatója kijelentette:
A szűklátókörű brüsszeli elit jelenti a legfőbb akadályt ennek a célkitűzésnek. Elengedhetetlen, hogy a nemzetek Európáját építsük, mivel a föderalizmus folyamatosan mélyebb válságba taszítja a kontinenst. Orbán Balázs hangsúlyozta, hogy a magyar külpolitikának a nemzeti érdekekre és a valóságos körülményekre kell épülnie.
Természetesen! Mit szeretnél, hogy kiemeljek? Kérlek, oszd meg velem a szöveget vagy a témát, és segítek egyedivé tenni!
Nem engedünk abból sem, hogy az Európa védelméről ne Brüsszel, hanem a tagállamok döntsenek.
Hangsúlyozta azt is: ellenzi Ukrajna uniós csatlakozását, előbb békére és gazdasági helyreállításra van szükség.
A NATO nem avatkozhat be a szövetség határain túl, mivel Európa nem rendelkezik sem katonai, sem gazdasági felkészültséggel ehhez.
A siker titka a jól megtervezett stratégia meglétében rejlik, és a szuverenitás nem csupán egy akadály, hanem épp ellenkezőleg: elengedhetetlen feltétele a nemzetközi kapcsolatok dinamikájának. A konnektivitás, azaz a különböző rendszerek és országok összekapcsoltsága nélkülözhetetlen, és Magyarország ebben a kontextusban fontos szereplő lehet a globális stabilitás előmozdításában – hangzott el a miniszterelnök politikai igazgatójának szavaiból.