Orbán Viktor egyértelműen fogalmazott: amennyiben a boltok nem mérséklik áraikat, a kormány lépéseket tesz a profitjuk csökkentésére - számolt be a Világgazdaság.


Orbán Viktor a 26. évértékelőjén kijelentette, hogy ha a szép szavak nem hoznak eredményt, akkor vissza kell térni a hatósági árakhoz. Ha ez sem bizonyul elegendőnek, akkor a kereskedelmi haszon mértékét is korlátozni fogják. A kormányfő hangsúlyozta, hogy az élelmiszerek árának drasztikus emelkedése elfogadhatatlan, ezért utasította Nagy Márton nemzetgazdasági minisztert, hogy folytasson tárgyalásokat a kereskedelmi láncok képviselőivel az árak csökkentése érdekében. Orbán az évet 2025-re a gazdasági áttörés évének titulálta.

Orbán Viktor miniszterelnök a 26. évértékelő beszédében hangsúlyozta, hogy a kereskedők és áruházak által az alapvető élelmiszerek árának drasztikus emelése elfogadhatatlan, mivel ezzel a profitjuk is jelentősen megnövekedett. A kormányfő utasította Nagy Mártont, a nemzetgazdasági minisztert, hogy kezdeményezzen egyeztetéseket a kereskedelmi láncokkal a drágulás megfékezése érdekében. "Először próbálkozzunk a szép szavakkal, de ha az nem hoz eredményt, akkor a hatósági ár bevezetése sem marad el" – figyelmeztetett, hozzátéve, hogy amennyiben ez sem bizonyul elegendőnek, a kereskedelmi haszon mértékét is korlátozni fogják. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem szeretnék, ha idáig eljutnának.

Nem először merül fel a gondolat, hogy a kormány ismét bevezesse az árstopokat. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter már február 10-én egy titokzatos Facebook-bejegyzésben vetette fel a kérdést: "Visszatérhetnek az árstopok?". Ezt követően egy minisztériumi forrás lapunknak elmondta, hogy a kormány minden lehetséges opciót mérlegel, kezdve a termelőktől egészen a kereskedők árréséig, hogy hol tud hatékonyan beavatkozni a helyzetbe.

- mondta a forrásunk. Az pedig már csak egy nappal később derült ki, hogy nem véletlen vetődött fel ilyen erőteljesen a 2023 augusztusában kivezetett árstopok visszaállítása, januárban ugyanis kellemetlen meglepetést okozott az infláció. A Központi Statisztikai Hivatal szerint 2025 első hónapjában éves szinten 5,5 százalékkal, havi alapon pedig 1,5 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak. Ekkora áremelkedést pedig egy elemző se várt, utoljára 2023 végén láttunk ilyen drágulást Magyarországon.

A tojás és tej árak meredeken emelkedtek, a Gazdasági Versenyhivatal pedig szigorúbb intézkedéseket hozott.

A hazai gazdaságpolitikusok számára nagy kihívást jelent az élelmiszerárak folyamatos emelkedése, amely éves szinten már 6 százalékos drágulást mutat. Az utóbbi időszakban a tej és a tojás ára kiemelkedően megnőtt, méghozzá eltérő okok miatt.

Ezekhez jön hozzá, hogy közben az áramár és a gázára is másfél éves csúcson van, az energiaárak változása pedig az importált infláción keresztül azonnal megjelenik a magyar gazdaságban. Ahogy a forint gyengülése is, amely november óta megfigyelhető. Ugyanakkor utóbbi időben már korrekció látszik a forint árfolyamában és a tej árában is, aminek előbb-utóbb meg kell jelennie a kiskereskedelmi árakban.

Related posts