Az Orosz tankerhajó szabotázsakciója állhat a Balti-tengeren történt kábelszakadás hátterében.

Az orosz tankerhajó a kábel megrongálásának a pillanatában hajtott el az Estlink2, Észtország és Finnország között húzódó tenger alatti elektromos kábel. A finn partiőrség feltartóztatta a finn vízeken úszó hajót.
Egy orosz tankerhajó okozhatta azt a december 25-i kábelszakadást a Balti-tengeren, ami során négy telekommunikációs vezeték megsérült, valamint elszakadt a Finnország és Észtország között húzódó Estlink2 nevű tenger alatti elektromos kábel - írja a finn közmédia, az YLE.
A kábel szerdán, helyi idő szerint 12 óra 26 perckor hibásodott meg, és ezt követően leállt az áramszállítás a vezetéken. Információink szerint a hajó valószínűleg az orosz szellemflotta tagja lehet, amelyet Oroszország az ellene bevezetett szankciók megkerülésére alkalmaz.
A finn határőrség egyik járőrhajója szerdán este elkísérte a tartályhajót a Porkkalaniemi közelében, a Finn-öböl egyik félszigetétől körülbelül 20 kilométer távolságra elhelyezkedő vizekre. Jelenleg a hajó finn felségvizeken horgonyoz, miközben a környező területen három kilométeres repüléstilalmi zónát alakítottak ki.
A hatóságok ezenkívül azt is bejelentették, hogy a Finnországot a Balti-tengeren összekötő összesen négy távközlési kábelben is megsérült.
Mint arról az Index hírportál is beszámolt, szerdán a Balti-tenger mélyén, a Finnországot és Észtországot összekötő elektromos kábel megsérült. A baleset után a finn áramszolgáltató nem zárta ki a szabotázs lehetőségét; az előzetes vizsgálatok alapján ez a forgatókönyv valószínűnek tűnik. Az észt áramszolgáltató viszont megnyugtatóan közölte, hogy bár az Estlink2 kábel kiesett, az ország rendelkezik elegendő elektromos árammal, így nem várható megszakítás az áramszolgáltatásban.
A mostani nem az első eset volt, hogy egy tenger alatti kábel meghibásodik a Balti-tengeren. A múlt hónapban két, Dánia és Svédország között húzódó távközlési kábel szakadt el, ami kapcsán felmerült a szabotázs - a gyanú gyorsan egy kínai hajóra terelődött, mivel az épp a meghibásodáskor hajtott el a kábel felett. Azonban Kína a svéd ügyészség számára nem engedélyezte, hogy a kínai hajót kivizsgálja, ami még a meghibásodáskor elhagyta a helyszínt.