Oroszország úgy döntött, hogy megosztja titkos nukleáris haditechnikáját szövetségesével, ami arra utal, hogy Amerika legyőzése lehet a mögöttes szándék. Ez a lépés komoly feszültségeket generálhat a nemzetközi porondon, és új kihívások elé állíthatja a g


Oroszország és Kína viszonya folyamatosan erősödik, és az utóbbi időszak nyilatkozatai alapján ez már a védelmi és biztonsági szektort is magában foglalja. Az Egyesült Államok szerint a közeljövőben egy újabb lépés is várható, amely még inkább összekovácsolhatja a két nagyhatalmat - számol be róla a Defense One.

Samuel Paparo admirális, az amerikai Indo-csendes-óceáni Parancsnokság (INDOPACOM) vezetője figyelmeztetett arra, hogy Oroszország készül arra, hogy megossza Kínával a korszerű tengeralattjáró-építéshez szükséges technológiai tudását. A Halifax Biztonsági Fórumon tartott beszédében hangsúlyozta, hogy ez a lépés komoly fenyegetést jelenthet az Egyesült Államok globális tengeri dominanciájára nézve. Ezen kívül kiemelte, hogy az Oroszország, Kína, Észak-Korea és Irán közötti fokozódó együttműködés egyenként is jelentős kockázatot hordoz, ami tovább növeli a nemzetközi biztonsági helyzet instabilitását.

Paparo megállapítása szerint a helyzet korábban meglehetősen egyszerű volt: Moszkva nyersanyagokat biztosított Pekingnek, míg cserébe az orosz gazdaság jelentős valutához jutott. Az utóbbi időszakban azonban egyre inkább teret hódít a technológiai együttműködés is, ami új dimenziókat ad a két ország közötti kapcsolatoknak.

Kína jelentős mértékben hozzájárult Oroszország katonai erejének újjáépítéséhez, biztosítva a félvezetők 90%-át és a szerszámgépek 70%-át.

- mondta az amerikai admirális. A támogatásért cserébe Vlagyimir Putyin a haditengerészeti ismereteket adhatja át a keleti nagyhatalomnak. Peking már régóta tervezi, hogy nagyobb és erősebb flottát építsen, mint az Egyesült Államoké. A darabszám már meg is van, több hadihajóval rendelkezik Kína, mint a nagy rivális, de tűzerő és technológia szintjén ezzel még mindig el vannak maradva Washington képességeitől. Hszi Csin-ping azt is szeretné elérni, hogy a tengeralattjárók tekintetében képesek lennének felülmúlni az amerikai járműveket, de a jelenlegi dízelmotoros technológia hátrányai miatt erre nincs esély.

Az oroszok pontosan abban a területben tudják támogatni Pekinget, ahol a kínaiak némileg megakadtak a fejlődésükben: a nukleáris meghajtású tengeralattjárók fejlesztésénél.

Ez a fejlemény azt sugallja, hogy a kínaiak az oroszok tudásával ötvözve saját ismereteiket, minden eddiginél kifinomultabb és fejlettebb képességekre tehetnek szert.

Related posts