PET-palackok: Megváltozhat az 50 forintos visszaváltási díj | Startlap Vásárlás A PET-palackok visszaváltási rendszere újabb módosításon mehet keresztül, mivel a jelenlegi 50 forintos díj átalakulhat. A változtatás célja a környezettudatosság növelése és


Az EU szigorúbb szabályozásai következtében várhatóan növekedni fognak a PET-palackok árai, ami a betétdíjak emelkedését vonhatja maga után. Ennek következményeként a magyar vásárlók is érzékelhetik a változást a pénztárcájukban.

A jövőben az Európai Unió egyre szigorúbb környezetvédelmi szabályozásokat vezet be a műanyag csomagolóanyagokkal kapcsolatban, ami várhatóan a PET-palackok árának emelkedéséhez vezet. Ennek egyik fő oka, hogy az egyszer használatos palackok gyártásához mostantól kötelező legalább 25 százalékban újrahasznosított műanyagot alkalmazni. Ez a követelmény jelentősen megemeli az előállítási költségeket – számol be róla a Transpack.

A PET-palackok árának emelkedése tovább fokozhatja a magyar fogyasztók terheit, hiszen ez nem csupán a palackok beszerzésének költségeit érinti, hanem az egész termékpalettát is, amely ezekre az alapanyagokra épít.

Az 50 forintos betétdíj is növekedhet.

A kötelező visszaváltási rendszer (DRS) tavaly nyáron indult el Magyarországon, és azóta már január elejére egy figyelemre méltó számot, egymilliárd italcsomagolást sikerült újrahasznosítani. Jelenleg másodpercenként átlagosan 100 palackot adnak vissza az emberek – adta hírül korábban a MOHU.

A közlemény alapján a kiváló eredmények elérésében nemcsak a fogyasztók, hanem a REpontként működő boltok is jelentős szerepet játszottak. A MOHU eddig több mint 7,2 milliárd forint kezelési díjat juttatott el számukra, amely lehetővé teszi, hogy a REpontok felelősségteljesen üzemeltessék és karbantartsák a visszaváltó automatákat. Ezen túlmenően gondoskodnak a környezetük tisztán tartásáról, valamint a kisebb üzletek esetében a palackok kézi visszaváltásáról és tárolásáról az elszállításig.

Magyarországon, más országokkal ellentétben, a 400 négyzetméternél kisebb üzletek számára nem kötelező részt venni a rendszerben. Ennek ellenére a települések jelentős hányadán már elérhető a kézi vagy gépi visszaváltási lehetőség. A MOHU folyamatosan nyitott az új jelentkezők előtt, így a rendszer bővítése továbbra is napirenden van.

Az elemzések szerint egy átlagos fogyasztó egy tranzakció során körülbelül 18 palackot vagy dobozt ad vissza az automaták segítségével ebben az időszakban. Az automaták teljesítménye figyelemre méltó: a legaktívabb gép már több mint 1,1 millió palackot gyűjtött össze a működése alatt.

Ahogy korábban említettük, a MOHU új generációs visszaváltó automatákat tesztel. A bemutatóra Pilisvörösváron került sor, ahol egy norvég gyártású gépet állítottak ki, amely egyszerre képes akár száz italos doboz és palack kezelésére, azonban üvegeket nem fogad el. Az új palackvisszaváltó automatáról készített fotókat is megosztottunk.

Ahogy az Agrotrend írja, a zöldség-gyümölcs kereskedelmet ugyancsak érinti az új uniós szabályozás szigorítása: a nagy üzletekben másfél kilogramm alatt tilos lesz műanyag csomagolást használni. Emiatt arra számítanak, hogy vagy megszűnnek az egységcsomagok, vagy pedig elterjednek az alternatív, főként papíralapú csomagolóanyagok. Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat tavaly októberben közölt adatai szerint minden uniós lakos 2022-ben átlagosan 36,1 kilogramm műanyag csomagolási hulladékot termelt, ebből 14,7 kilogrammot hasznosítottak újra. Tízéves viszonylatban, 2012 és 2022 között a keletkező műanyag csomagolási hulladék mennyisége fejenként 7,6 kilogrammal, annak újrahasznosított mennyisége 4 kilogrammal nőtt.

Related posts