**Rendőrségi Mentőorvos: Felkészülés a Legrosszabb Eshetőségre - 4. Rész** A rendőrségi mentőorvosok munkája nem csupán fizikailag megterhelő, hanem érzelmileg is rendkívül kihívást jelent. A negyedik részben bemutatjuk, hogyan készülnek fel a legrosszab


A nap legnagyobb kihívását az elméleti írásbeli vizsga jelentette, amit a csapat minden tagja teljesített. Az instruktorok arra voltak kíváncsiak, miben fejlődött a jelöltek tudástára az elmúlt napokban, hogyan sikerült nemcsak memorizálni, de rendszerbe foglalva megérteni is a tananyagot.

A csütörtök a gyakorlás napja volt, amikor a jelöltek mindazt, amit eddig tanultak, valósághű szituációkban alkalmazták. Az életből merített példák alapján kialakított kárhelyszíneken a rendőrségi szakmai elvárások mellett a műveleti medicina is kiemelt szerepet kapott. Az egyik feladat során egy irodában eszméletét vesztett cukorbeteg kolléga sürgősségi ellátását gyakorolták, míg egy másik szituációban fejsérült rendőrt kellett megmenteni a leendő police mediceknek, akik agresszív támadók támadása alatt álltak.

Az előre megtervezett és berendezett gyakorlóhelyszínek mellett a nap folyamán folyamatosan zajlott a forgószínpad-szerű tréning, ahol a résztvevők az addigra már alaposan megismert eszközöket és kötszereket használták. Ezzel biztosítottuk, hogy a hallgatók képesek legyenek készségszinten alkalmazni tudásukat, még a legnagyobb pszichés nyomás alatt is.

A műveleti medicina sokrétű terület, amely több szakterületet is magába foglal. A tanszék célja, hogy olyan képzéseket dolgozzon ki és szervezzen meg, amelyek egységesítik az ismereteket, ugyanakkor figyelembe veszik az egyes szakterületek sajátos igényeit – nyilatkozta Szűcs Péter, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Orvosi Készségfejlesztő és Innovációs Központjának vezető szakoktatója.

Azt is megemlítette, hogy a műveleti sérültellátás rendszere rendkívül összetett és sokrétű tudományág.

- Más keretek közé kerül például egy katasztrófavédelmi elsősegélynyújtó, mint egy büntetés-végrehajtási intézményben dolgozó kollégája vagy épp egy rendészeti sérültellátó. Ami közös pont, az az alkalmazott felszerelés és azok használatának uniformizált képzése, így azok, akik a tanszék által indított képzéseken tanulnak, szolgálati helytől és formától függetlenül képesek segíteni egymás munkáját is. Nagy örömmel fogadtuk például ezen a tanfolyamon először a rendőrség nem hivatásos, nem fegyveres szolgálatot ellátó RIASZ-os munkatársait, akiket a hivatásos állománnyal megegyező szintű terhelésnek tettünk ki. A célunk az, hogy nagyszámú, jól képzett életmentő kerüljön ki a képzéseinkről, akik hathatósan támogathatják az egészségügyi ellátórendszert. Ezért is elvárás minden résztvevővel szemben, hogy bekapcsolódva a napi feladatokba háromszor 12 órát töltsenek az Országos Mentőszolgálat mentőállomásain, megismerve az ott folyó munkát.

A vezető szakoktató véleménye szerint a különböző csoportok teljesítménye szoros összefüggésben áll a csapatmunka minőségével is.

Egy hétig tartó, intenzív közös munkára gyűlnek össze olyan résztvevők, akik alapesetben még soha nem találkoztak, és az eddigi tapasztalataik alapján nem is végeztek még hasonló feladatot együtt. Ez az időszak mindenkire hatással van, ezért a kiképzők folyamatosan figyelemmel kísérik a csoportdinamikát, valamint a visszajelzések során figyelembe veszik, hogy melyik tanuló esetében milyen pedagógiai megközelítések bizonyulnak a leghatékonyabbnak. Célunk, hogy a tudást ne csak átadjuk, hanem annak hasznosíthatóságát is biztosítsuk, hiszen tapasztalataink szerint a gyakorlati teljesítmény éles helyzetekben, stressz alatt akár drasztikusan csökkenhet. Ezért ösztönözzük a résztvevőket arra, hogy a képzés befejezése után is folytassák a tanultak gyakorlását és kövessék a tudományos fejlődést. Az előírásoknak megfelelően a sikeresen végzett police mediceknek háromévente kötelező ismétlő képzést teljesíteniük, amely során bizonyítják, hogy nemcsak ismerik az anyagot, hanem azt alkalmazni is tudják. Ezen alkalmak során a legfrissebb tudományos eredmények alapján bővítjük a tudásukat, ezzel is támogatva őket a jövőbeni munkájuk során.

Related posts