Rákkutatók vlogja: Harc a gyermekleukémia legyőzéséért | ma7.sk Fedezd fel a legújabb fejleményeket a gyermekleukémia elleni küzdelemben a rákkutatók inspiráló vlogján! Itt nemcsak a tudományos eredményeket ismerheted meg, hanem betekintést nyerhetsz a k

A gyermekleukémia kezelése az orvostudomány egyik kiemelkedő sikertörténetévé vált: bizonyos altípusok esetében a gyógyulási arány már 80-90%-ra emelkedett. E csodálatos eredmények mögött a legújabb molekuláris genetikai technikák állnak, amelyek jelentős mértékben hozzájárulnak a fejlődéshez. A Rákkutatók vlog legfrissebb epizódjában Kenéz Lili biológus és dr. Péterffy Borbála PhD-hallgató osztják meg tapasztalataikat arról, hogyan segítenek munkájukkal a beteg gyermekek gyógyulásában.
A Magyar Gyermekleukémia Molekuláris Profilozási Program öt évvel ezelőtt indult, célja pedig, hogy a diagnózissal rendelkező gyermekek számára hozzáférhetővé váljanak a legmodernebb genetikai tesztek.
- mondja Lili. Ebből a genetikai információból derül ki, milyen mutációk vannak a leukémiás sejtekben, ami segít a legmegfelelőbb kezelési módszer kiválasztásában.
A klasszikus Sanger-szekvenálás évtizedek óta kulcsszerepet játszik a molekuláris biológia területén, ám az újgenerációs szekvenálás (NGS) forradalmi áttörést jelentett a genomikai kutatások világában.
- magyarázza Borbála. Ezáltal precízebben meghatározható, hogy melyik beteg esetében milyen kezelés bizonyulhat a leghatékonyabbnak.
Két évvel ezelőtt, a Magyar Gyermekonkológiai Hálózat támogatásával, elindult egy innovatív DNS-alapú terápiakövetési program. Ennek célja, hogy a leukémiás gyermekek egyedi genetikai profiljára támaszkodva nyújtson személyre szabott megoldásokat a kezelés során.
- fejti ki Lili. Ennek a precizitásnak hála könnyebben átlátható, hogy a páciens hogyan reagál a terápiára, így időben lehetőség nyílhat a beavatkozásra, ha arra szükség mutatkozik.