Félelmetes kártevő bukkanhat fel országunkban: ez a veszélyes baktérium komoly aggodalmakat kelt.

Többféle kártevő és baktérim elterjedésének veszélye fenyegeti Magyarországot a szakértők szerint.
Az Agroinform.hu legfrissebb elemzése a hazánkban még nem előforduló, de potenciálisan megjelenhet kártevők és baktériumok legnagyobb gazdasági kockázatait járta körül. A jelentés rámutat arra, hogy a klímaváltozás és az emberi tevékenységek révén évről évre újabb inváziós fajok bukkannak fel Magyarország területén. Ezek a fajok gyakran komoly, sok esetben visszafordíthatatlan hatásokat gyakorolnak a mezőgazdaságra és az ökoszisztémára egyaránt.
Az elmúlt másfél évszázad során Magyarországon több jelentős károkozó, mint például a filoxéra, a krumplibogár és a dióburok fúrólégy, súlyos növénypusztulást idézett elő. Napjainkban is számos kártevő és baktérium jelent komoly aggodalmat a szakértők számára, akik attól félnek, hogy ezek a veszélyes organizmusok megtelepedhetnek az ország területén.
Both Gyula növényorvos, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Vas Vármegyei Területi Szervezetének elnöke szerint az alábbi károkozóktól kell most leginkább tartanunk:
A "növénygyilkos" néven elhíresült baktérium a 2010-es évek elején tűnt fel Európában, és Németországban hat évvel később sikerült azonosítani. Ez a kórokozó több száz növényfajt, beleértve az olajfákat, leander növényeket, szőlőt és gyümölcsfákat, képes megfertőzni, s mindössze egy év leforgása alatt képes teljesen elpusztítani őket. A baktérium megjelenése után sürgős karanténintézkedések bevezetése vált szükségessé, amely magában foglalta egy 2,5 kilométeres pufferzóna kijelölését is, hogy megakadályozzák a további terjedést.
A gyümölcsfákra és a lágyszárú növények gyökereire veszélyes rovar a hazánkban élő májusi cserebogárhoz képest sokkal falánkabb. 300 gazdanövénye van, a gyümölcsfák mellett a szőlőt is dézsmálja, lárvái pedig a lágyszárú növényeket, a sárgarépát, petrezselymet, pázsitokat, szőlőt, kukoricát fogyasztják. Olaszország északi részén és Svájcban már jelen van, de észlelték már Ausztriában és Szlovéniában is.
A Kínából importált faanyagok között rejtőzhetnek olyan ázsiai cincérfajok, mint az ázsiai citruscincér (Anoplophora chinensis) és az ázsiai hosszúcsápú cincér (Anoplophora glabripennis), amelyek képesek hatalmas erdőségeket tönkretenni. Ezek a rovarok karanténnak minősülnek, és nemcsak Németországban, hanem már Ausztriában is megjelentek, így közvetlen környezetünkben is komoly károkat okoznak.
A helykitöltő céllal használt növény magja a hazai környezetben agresszíven terjeszkedik, kiirtása komoly nehézségekbe ütközik.
A dísznövények, juharok és almafák számára komoly veszélyt jelent egy gombafaj, amely különösen allergén tulajdonságai miatt vált aggasztóvá. Ez a gomba a megtámadott növények kérge alatt szaporodik, és spóráinak mérete csupán töredéke a parlagfű pollenének. Amikor ezek a spórák a légutakba jutnak, rendkívül súlyos allergiás reakciókat válthatnak ki, ami komoly problémákat okozhat az érzékeny egyének számára.