Magyarországot súlyos anyagi károk érhetik, ezért a Demokratikus Koalíció feljelentést fontolgat.


Magyarország nem tudta megfelelően kezelni a jogállamiság alapelveinek megsértésével kapcsolatos ügyeket, ezért az Európai Unió végrehajtó szerve továbbra is fenntartja a források zárolását - tette közzé az Európai Bizottság csütörtöki sajtóközleményében. Az ellenzéki pártok hevesen reagáltak a hírekre, a Demokratikus Koalíció pedig feljelentés benyújtását fontolgatja.

Magyarország ellen több mint két éve folyik egy jogállamisági eljárás, amelynek következményeként december 31-ig 1,1 milliárd euró forrás elérhetetlenné válhat. Az Európai Bizottság döntése szerint a jogállamiság alapelvei sérültek az országban, különös figyelmet fordítva a közbeszerzések, az ügyészségi eljárások, az összeférhetetlenség, a korrupció elleni harc és a közérdekű vagyonkezelő alapítványok területére.

Dömötör Csaba, a Fidesz európai parlamenti képviselője úgy véli, hogy az Európai Bizottság még mindig politikai eszközként alkalmazza a jogállamisági eljárásokat Magyarországgal szemben.

Jelenleg is folynak a tárgyalások, és úgy értesültem, hogy az uniós csúcstalálkozón is terítékre kerül ez a téma. Az egész folyamat elfogadhatatlan – emelte ki csütörtökön a Fidesz európai parlamenti képviselője. A követeléseket átnézve úgy véli, hogy néhány újonnan felvetett javaslat kifejezetten abszurd. Dömötör Csaba hangsúlyozta, hogy ma már teljesen megszokott, hogy hazánkban nem fogadunk el olyan megoldásokat, amelyeket más országokban nem kifogásolnak.

"Ha a kettős mérce rendelkezne hőmérővel, valószínűleg már régen elérte volna a forráspontot."

- így nyilatkozott a Fidesz politikusa.

Az elvesző uniós forrás, illetve a menekültügyi törvények miatt kiszabott büntetés, a hazaárulás minősített esete - ezekkel a szavakkal bírálta a magyar kormányt Magyar Péter EP-képviselő, a Tisza párt elnöke.

A Tisza párt EP képviselője hangsúlyozta, hogy véleménye szerint ez a kérdés politikai büntetőjogi dimenzióba tartozik, mivel a magyar emberek pénzéről van szó. "Ez a 150 milliárd forint olyan forrás, amelyet oktatásra, egészségügyre, valamint a magyar kis- és középvállalkozások támogatására, illetve a vidéki fejlesztésekre kellett volna fordítani. Ugyanez vonatkozik a másfél milliárd euróra is, amely számos energetikai projekt és zöld kezdeményezés megvalósítását tette volna lehetővé. Most azonban a magyar emberek mindezt nélkülözni kényszerülnek" - tette hozzá.

Magyar Péter véleménye szerint a fideszes politikai elit saját maguk is elismerték, hogy Lázár János a számos ezer milliárd forintos közlekedési projektet azért fújta le, mert az uniós támogatások elmaradtak. A kórházi fejlesztések is hasonló sorsra jutottak, mivel ezekre sem érkezik pénzügyi segítség Brüsszelből. Péter hangsúlyozta, hogy az ország vezetése sok mindent elmondott, de egy fontos dolgot mégsem: hogy valódi megoldások helyett a pénzügyi források hiányáról hallgatnak.

A jelenlegi helyzetet leginkább a Magyarországon tapasztalható ipari szintű korrupció magyarázza, ami miatt nem állnak rendelkezésre EU-s források és elveszítjük a támogatásokat.

A Mi Hazánk Európai Parlamenti képviselője, Borvendég Zsuzsanna, az InfóRádiónak adott interjújában hangsúlyozta, hogy a helyzet politikai diszkriminációval áll kapcsolatban.

"Ez politikai fegyver, és az Európai Bizottság most arra törekszik, hogy más államokkal szemben is használni tudja" - közölte. Borvendég Zsuzsanna megengedhetetlennek és elfogadhatatlannak nevezte ezt az eljárást, mert szerinte ideológiai és politikai viták miatt egy egész az országtól, az emberektől, a gazdáktól, a vállalkozóktól vonják el ezeket a pénzeket. Egyúttal kifogásolta azt is, ahogyan az Európai Bizottság működik, és azt mondta:

A testület korábbi magatartása alapján nem igazán valószínű, hogy hozzájárulna Magyarország helyzetének javításához.

Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció Európai Parlamenti képviselője pénteken bejelentette, hogy a párt jogi lépéseket fontolgat Orbán Viktorral szemben az egymilliárd eurós uniós támogatás elvesztése kapcsán.

Az Európai Unió határozott állásfoglalást tett. Kijelentették, hogy az uniós források átutalása csak abban az esetben történik meg, ha az Orbán-kormány megszünteti a korrupciót, helyreállítja a független igazságszolgáltatást és a jogállamiságot. Amennyiben ezek a feltételek nem teljesülnek, elmarad a támogatás, mivel a pénzt valószínűleg újra ellopnák. A döntés Orbán Viktor kezében volt, aki végül azt választotta, hogy ha a pénz nem használható fel tisztességesen, akkor inkább ne érkezzen semmilyen támogatás az EU-tól. A miniszterelnök tehát tudatosan elhanyagolta a pénzhez való hozzáférés feltételeként meghatározott módosításokat.

A DK bejelentést tesz Orbán Viktor ellen, mivel gyanú merült fel arra, hogy hűtlen kezelés kísérlete különösen nagy vagyoni hátrányt eredményezett, továbbá hivatali kötelezettségeinek megszegése révén hivatali visszaélés bűncselekményét is elkövethette.

Related posts