Egy magyar egyetem jelentős összeget nyert, amely súlyos milliókat képvisel. A nyert pénz felhasználásának lehetőségei izgalmas perspektívákat nyújtanak. Az alapítványi támogatás célja, hogy elősegítse az intézmény fejlődését, és hozzájáruljon a kutatási,

A közelmúltban a győri Széchenyi István Egyetem figyelemre méltó nemzetközi kutatási pályázatok révén jelentős támogatásokhoz jutott. Az intézmény az Európai Unió Interreg Danube és Horizon Europe programjainak keretein belül aktívan részt vesz környezetvédelmi, fenntarthatósági, víz- és halgazdálkodási kutatásokban. E projekt során a győri egyetem együttműködik olyan rangos intézményekkel, mint a horvát Zágrábi Egyetem, a brit Leedsi Egyetem, valamint a WWF közép- és kelet-európai környezetvédelmi szervezete.
A Széchenyi István Egyetem stratégiájának kiemelt területe a rangos nemzetközi intézményekkel közös tudományos tevékenység fejlesztése. Emellett kulcsfeladatának tekinti a fenntartható fejlődés, valamint a környezet- és klímavédelem kérdéseinek feltárását. Ezen célokat szolgálják azok a 2025 elején környezetvédelmi, fenntarthatósági, víz- és halgazdálkodási témákban induló nemzetközi kutatások, amelyekre a sikeres pályázatok révén az Európai Unió által finanszírozott Interreg Danube és a Kormányzati Önerő Alap által finanszírozott Horizon Europe programok biztosítanak támogatást. A tudományos munkát konzorciumok fogják össze, melyekben a győri egyetem mellett neves külföldi intézetek, szervezetek és felsőoktatási intézmények vesznek részt - írja a Széchenyi István Egyetem közleményében.
A HORIZON-MISS-2024-OCEAN-01-02 pályázaton a Széchenyi István Egyetem büszkén jelentheti be, hogy 110 millió forint támogatásban részesült "Fenntartható vízgazdálkodás és a halak vándorlásának és élőhelyeinek integrált kezelése a Duna vízgyűjtő területén és a Fekete-tenger északnyugati részén" című innovatív kutatási projektjével. Ez a kezdeményezés nem csupán a fenntarthatóságot célozza meg, hanem szoros összhangban áll az európai zöld megállapodással, a biológiai sokféleség megőrzésére irányuló stratégiákkal, a vízügyi keretirányelvvel, valamint az élőhelyvédelmi irányelvekkel, hozzájárulva ezzel az édesvízi ökoszisztémák védelméhez a halélőhelyek és halfajok alapos megfigyelésével és védelmével. A projekt két éves kutatási időszakát a horvát Zágrábi Egyetem vezeti, együttműködve olyan rangos intézményekkel, mint a német Eichstatt-Ingolstadti Katolikus Egyetem, a román Duna-delta Nemzeti Kutatási és Fejlesztési Intézet, valamint a szlovák Kassai Műszaki Egyetem. A Széchenyi István Egyetem részéről a projekt irányításáért dr. Bene Katalin, a Közlekedésépítési és Vízmérnöki Tanszék egyetemi docense felel, aki elkötelezetten dolgozik a vízgazdálkodás és a halak vándorlásának tudományos megalapozásán.
A HORIZON-CL6-2024-CLIMATE-02-1 pályázat keretében a Széchenyi Egyetem figyelemre méltó, 30,5 millió forintos támogatásban részesült. A klímavédelmi kutatásokra fókuszáló, ötéves projekthez dr. Kulmány István, a mosonmagyaróvári Smart Farm tangazdaságában működő Agrár- és Élelmiszeripari Kutatóközpont vezetője irányítja a magyar hozzájárulást. A ClimateSmartExperiments (CSE) elnevezésű kezdeményezés célja egy aktív kutatói közösség és kutatóállomások hálózatának kiépítése és megszervezése az összes EU-tagállamban és társult országban. E célból közös, kreatív kutatási megközelítések és innovatív megoldások kialakítására törekednek, amelyek segítik az éghajlatváltozás mérséklését és az ahhoz való alkalmazkodást. A projekt a holland Stichting Wageningen kutatóintézeteinek vezetésével valósul meg, együttműködve olyan neves partnerekkel, mint a brit Leedsi Egyetem, a francia Nemzeti Mezőgazdasági Kutatóintézet, valamint a ciprusi Mezőgazdasági, Vidékfejlesztési és Környezetvédelmi Minisztérium.
A részben európai uniós finanszírozású Interreg Danube pályázaton 129.998 euró (kb. 53 millió forint) támogatást nyert el a Széchenyi-egyetem. A nemzetközi halgazdálkodási kutatás sikeréért az intézmény részéről dr. Guti Gábor, a Természetesvízi Halgazdálkodás Kutatócsoport munkatársa felel. A hároméves projekt célja egy határon átnyúló rendszer létrehozása és tesztelése a tokhalak monitorozása és a dunai vándorló halak védelme érdekében. A román Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztérium vezetésével megvalósuló nemzetközi kutatásban részt vesz többek között a Természetvédelmi Világalap (WWF) közép- és kelet-európai környezetvédelmi szervezete, a Moldovai Állami és a Belgrádi Egyetem, valamint a bécsi Természeti Erőforrások és Élettudományi Egyetem.