Télidőben is érdemes elgondolkodni a metszésről! De vajon biztonságos-e ilyenkor nekifogni a fák és cserjék ápolásának? Fedezd fel velünk a tél előnyeit és hátrányait a metszés szempontjából! - Ripost

A kertápolás szempontjából elengedhetetlen a téli metszés, hiszen ez a folyamat alapvetően hozzájárul a növények egészségéhez és termékenységéhez, valamint elősegíti a tavaszi növekedést. Most megosztjuk veletek a szakszerű és időben történő metszés fortélyait, hogy a kertetek virágzása igazán eredményes legyen.
A téli metszésre a legjobb időszak a növények nyugalmi állapotában van, általában december és február között. Fontos azonban elkerülni a nagyon hideg napokat, amikor a hőmérséklet -5 fok alá esik, mert a fagy károsíthatja a vágási felületeket - írja a Fanny magazin.
A rendezettség és a tisztaság kulcsa az egészséges életmódnak.
Frissítsük fel és élesítsük a szerszámainkat! Ezzel nemcsak a munkafolyamatokat könnyítjük meg, hanem a növények fertőzéseinek kockázatát is csökkenthetjük. A különböző méretű ágakhoz válasszunk metszőollót, ágvágót és fűrészt, hogy a feladatokat hatékonyan végezhessük el.
A növények metszésére adott válaszai rendkívül változóak. Az alma- és körtefák, valamint a bogyós gyümölcsök esetében legjobb télen végezni a metszést, hogy a terméshozamot a lehető legmagasabbra emeljük. Ezzel szemben a zöld cserjék, mint például a mályva, a kékszakáll vagy a hibiszkusz, a legjobban tavasszal reagálnak a metszésre. Ily módon biztosíthatjuk, hogy a növények egészségesen és bőségesen virágozzanak.
Nézzük meg alaposan a növényt, hogy azonosítsuk a beteg, sérült vagy elhalt ágakat. Az első és legfontosabb lépés a fertőzött, elhalt, vagy egymásra tévedő ágak levágása. Ez hozzájárul a növény optimális légcseréjéhez, és segít megakadályozni a betegségek elterjedését.
A metszés során törekedjünk arra, hogy a növény természetes formáját megőrizzük. A fél centiméternél kisebb hajtásokat távolítsuk el, és az ágakat is rövidítsük le, de ügyeljünk arra, hogy legalább két rügyet hagyjunk meg minden vágásnál. Ne essünk túlzásba a metszéssel, mert ez gyengítheti a növény állapotát; ezért fontos, hogy mindig elegendő egészséges ágat megtartsunk.
A sűrűn elágazó fák ágainak árnyéka könnyen gátolhatja egymás fotoszintetikus folyamatait. Különösen a gyümölcsfák metszésekor érdemes ügyelni arra, hogy az ágakat úgy ritkítsuk, hogy a korona levegősebbé és világosabbá váljon. Ezzel lehetővé tesszük, hogy a napfény szabadon bejusson a növény belső részeibe, ami nemcsak a terméshozam növekedését segíti elő, hanem csökkenti a betegségek megjelenésének kockázatát is.
A törzsön vagy vastagabb ágakon megjelenő vízhajtásokat érdemes eltávolítani. Ezek az oldalhajtások energiát vonnak el a növénytől, és eltorzítják a fa formáját. Egy éles metszőollóval vágjuk le, majd kezeljük a felületet, hogy a fa ne fertőződjön.