Szájer József megfogalmazása szerint a kommunizmus olyan ideológia volt, amely mögött a történelem során a legtöbb ember áldozta fel életét a világ különböző pontjain.

Szájer József kifejtette, hogy az 1950-es évek Magyarországán nem érvényesültek a szabadság és az emberi méltóság alapelvei – számolt be az MTI. "Ezt a hiányt mindenkinek meg kellett volna tapasztalnia. Fontos, hogy mindig emlékezzünk erre" – hangsúlyozta.
Mint mondta, Bauer Sándor felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon idegen megszállás van, éppen ezért az ő emlékét folyamatosan őrizni kell. "Amikor rá emlékezünk, akkor a kommunizmus sok százmillió áldozatára együtt emlékezünk. Nem lehet rájuk egyenként tekinteni" - fogalmazott.
Az intézet vezetője emlékeztetett arra, hogy Bauer Sándor önkéntes áldozatot hozott egy "hazafias tett" érdekében, amely a szabadságért való küzdelem jegyében született. Ma, a megszokott életvitelünk tükrében talán őrültségnek tartanánk, de ő akkor, a Nemzeti Múzeum lépcsőjén lángra gyújtotta magát.
- húzta alá. "Egy olyan korszakban élünk, ahol az ilyen cselekedetek már nem szükségesek" - tette hozzá.
Szájer József rámutatott: ma is gyakran diktatúrát kiáltanak, "vannak külföldiek, akik azt mondják, hogy Magyarországon diktatúra van." A ma diktatúrát kiáltók hamis vádakat fogalmaznak meg - jelentette ki. Hozzátette: azért kell emlékeznünk a kommunizmus áldozataira, hogy "ilyen őrültségeket, hazugságokat ne lehessen mondani, ne lehessen kicsinyíteni a kommunizmus bűneit."
Csigás Zoltán, az 1956-os Magyar Szabadságharcosok Világszövetségének vezetője hangsúlyozta, hogy negyven-ötven évvel ezelőtt óriási bátorságra volt szükség ahhoz, hogy az emberek szembeforduljanak a kommunizmus ideológiájával.
"A mai világban a kommunizmusnak még mindig vannak hívei, és ez nem csökkenti a felelősségünket" - hangsúlyozta, hozzátéve: "Ezeket a szavakat figyelembe véve fontos, hogy emlékezzünk az áldozatokra, és határozottan elutasítsuk a kommunizmust, valamint minden olyan diktatórikus ideológiát és gyakorlatot, amely korlátlan hatalomra épül."
"De a csupán nemet mondás nem elegendő. Igen is kell mondanunk" - hívta fel a figyelmet, hozzátéve, hogy fontos, hogy képesek legyünk megfogalmazni, milyen jövőt képzelünk el Magyarország számára. "Olyan országot, ahol az alaptörvényben rögzített értékek valóban érvényesülnek" - hangsúlyozta.
Csigás Zoltán hangsúlyozta:
Az alaptörvény nem csupán jogi norma, hanem egyben a jövőnk víziója is - emelte ki.