Harag György, a magyar színházi élet meghatározó alakja, idén ünnepli centenáriumát. Az ő kreatív munkássága és innovatív színházi megközelítése sok generációt inspirált, és öröksége ma is élénken jelen van a színpadokon. E jeles alkalom lehetőséget ad ar

A legrégebbi állandó magyar nyelvű színtársulat, a Kolozsvári Állami Magyar Színház történetében az egyik legnagyobb hatású alkotóként tartjuk számon Harag György európai rangú rendezőt, akinek életpályája és szellemi hagyatéka olyan örökség, amely meghatározta színházunk identitását - írja közleményében a társulat.
Emlékeztetnek, hogy Harag György már 1947-ben, elsőéves színészhallgatóként a kolozsvári társulathoz szerződött, és ezt követően rendszeres alkotója maradt a színháznak. Közben részt vett a Nagybányán, majd később Szatmárnémetibe költöztetett magyar színház megalapításában is. Életének utolsó szakaszában, 1975-től egészen 1985-ben bekövetkezett haláláig a kolozsvári színház főrendezőjeként tért vissza a városba. Pályafutása során huszonkilenc előadást rendezett a sétatéri színházban, ahol legjelentősebb munkái is születtek - köztük Sütő András korszakos drámáinak emlékezetes színrevitelei.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház különleges eseményt szervezett, a Harag György Centenáriumi Emlékhét keretében, amely során olyan színházi produkciókat vonultat fel, melyek városaiban Harag György pályájának fontos állomásai találhatók. Emellett olyan művek újragondolt változatait is láthatja a közönség, amelyeket maga a mester is színpadra állított. Az emléknapok során a kolozsvári társulat saját öt előadását is bemutatja, így a nézők egy gazdag és változatos program keretében tiszteleghetnek a legendás rendező előtt.
Az Emlékhét nyitóeseményére június 1-jén, vasárnap este 8 órától kerül sor a stúdióteremben. Szabó K. István rendezésében mutatják be az Édes Annát, amely a társulat egyik legnépszerűbb előadása. Csatlakozzon hozzánk egy felejthetetlen estére, ahol a művészet és az érzelmek találkoznak!
Június 2-án, hétfőn 19 órától a stúdióterem ismét különleges eseménynek ad helyet: ifj. Vidnyánszky Attila rendezésében mutatják be a Janovics című előadást. Ez a produkció a kolozsvári mozgókép- és színháztörténet egyik legfontosabb személyiségének állít tiszteletet.
Június 3-án, kedden este 8 órától a közönség egy különleges élményben részesülhet a stúdióteremben, ahol Elise Wilk kortárs erdélyi író Alaszka című drámáját mutatják be. A Yorick Stúdió és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának együttműködésében megvalósuló produkciót Sebestyén Aba rendezte. Az előadás három női sorson keresztül világít rá a kommunista múlt tartós hatásaira, felfedve a múlt és a jelen összefonódását. Ne hagyja ki ezt a figyelemre méltó színpadi élményt!
Csütörtökön, június 5-én a közönség két izgalmas előadást is megtekinthet. A Kolozsváron már korábban is bemutatkozott szófiai Sfumato Theatre Laboratory ezúttal Csehov klasszikusának, a Platonovnak egy különleges feldolgozását, a PlatonOFF-ot hozza el. Az előadás este 7 órakor kezdődik a nagyszínpadon kialakított stúdiótérben, ahol Margarita Mladenova és Ivan Dobcsev rendezésében a Csehov által megfogalmazott alapvető téma, az eltűnő ember képe új és friss formanyelven kerül bemutatásra. Ezt követően, este 9 órától a stúdióteremben Tompa Gábor legújabb rendezése, Jon Fosse Nobel-díjas drámája, az Én vagyok a szél várja az érdeklődőket.
Június 6-án és 7-én két kolozsvári előadás szerepel az Emlékhét programjában. Pénteken, június 6-án 19 órától a társulat legfrissebb bemutatója, Sławomir Mrożek Tangó című darabja lesz látható a nagyszínpadi stúdiótérben. A kelet-európai abszurd drámairodalom egyik meghatározó művét Keresztes Attila rendezésében láthatja a közönség. Szombaton, június 7-én 19 órától William Shakespeare ikonikus tragédiája, a Hamlet kerül színre a nagyszínpadon, Vecsei H. Miklóssal a címszerepben, Tompa Gábor rendezésében.
Vasárnap, június 8-án délután 5 órától a stúdióteremben az Óbudai Társaskör vendégjátékaként kerül színre Visky András Kitelepítés című, nagysikerű regényének színpadi adaptációja Árkosi Árpád rendezésében. Este 8 órától az Újvidéki Színház előadása lesz látható a nagyszínpadon. A vajdasági társulat Történt egyszer Újvidéken című előadását hozza el Kolozsvárra, melyet Urbán András - a színház igazgatója 2023 óta - rendezett. A zenében, táncban és szürreális elemekben bővelkedő produkció az újvidéki társulat fennállásának 50. évfordulója alkalmából készült, és a színház múltját, jelenét, jövőjét, valamint a kisebbségi lét kérdését is körül járja.
Június 9-én, hétfőn este 7 órától a bukaresti Komédiaszínház előadásával zárul az Emlékhét. A nagyszínpadon Martin McDonagh A kripli című fekete komédiáját láthatja a közönség, melyet világszerte nagy sikerrel játszanak. A Vlad Massaci rendezésében színre vitt előadásban neves bukaresti színészek - többek között Emilia Popescu és Dorina Chiriac - játszanak. Az Oscar-díjas ír származású filmrendező, dráma- és forgatókönyvíró darabja sötét humorral átszőtt, megrendítő történet a szeretetéhségről, a kiszolgáltatottságról és a kitörés vágyáról - egy olyan ír szigeten, ahol a kegyetlenség mindennapos, a humor pedig túlélési eszköz.
A Harag György Centenáriumi Emlékhét társszervezője a Corvineum Alapítvány, amelynek főtámogatói között található Magyarország Kormánya, a Bethlen Gábor Alap, valamint a Communitas Alapítvány.