Századvég: Ukrajna gyorsított uniós csatlakozása kedvezőtlen következményekkel járna.


Április 1-jén elindult az Európai Unió kiemelt kezdeményezése, az "Ukrajna2EU" projekt, melynek célja, hogy segítse Ukrajnát az uniós csatlakozási folyamat sikeres befejezésében és az uniós tagságra való felkészülésben. A projektet - amelynek keretében az EU stratégiai iránymutatásokat és szakértői támogatást nyújt Ukrajnának az uniós tagságra való felkészülésben - Dánia, Litvánia és Svédország társfinanszírozóként is támogatja. A Századvég feltérképezte, hogy a magyar lakosság szerint milyen következményekkel járna Magyarországra nézve Ukrajna gyorsított uniós csatlakozása - írta csütörtökön az Origo.

Ukrajna európai uniós csatlakozásának erőltetett felgyorsítása meghatározó témája a hazai és európai közbeszédnek, ugyanakkor a magyarok jelentős többsége szerint a jelen gazdasági és politikai körülmények között nem támogatható felelősséggel, hogy Ukrajna EU-taggá váljon. Az "Ukrajna2EU" projekt megindításával azonban szintet lépett Ukrajna csatlakozásának előkészítése.

Katarina Mathernová, az Európai Unió ukrajnai nagykövete hangsúlyozta, hogy az EU határozottan támogatja Ukrajna uniós tagságra való törekvését, és elkötelezetten biztosítják a folyamatos előrehaladást az európai integráció irányába. Marie Bjerre, Dánia Európa-ügyi minisztere is megjegyezte, hogy Ukrajna jövője szoros kapcsolatban áll az EU-val, és minél előbb csatlakozik az ország az uniós közösséghez, annál „erősebb és stabilabb” lesz a kontinens egésze.

Pénzügyi terhek, bűnözés és illegális fegyverkereskedelem - sok gondot okozna az ukrán EU-tagság

A Századvég márciusi elemzése alapján Ukrajna uniós csatlakozása komoly anyagi terheket róna Magyarországra. A keleti szomszédunk gyorsított felvételének közvetlen költségei elérhetik az évi 2000 milliárd forintot, ami háztartásonként körülbelül félmillió forint kiadást jelentene.

A kutatás rávilágít, hogy a hazai közvélemény világosan érzékeli azokat a potenciális hátrányokat, amelyek Ukrajna esetleges csatlakozásával következhetnek be. E szerint a magyarok 72 százaléka úgy nyilatkozott, hogy Ukrajna gyorsított EU-csatlakozása hazánk számára inkább hátrányos lenne, és csak 22 százalékuk szerint lenne ez előnyös.

Ukrajna gyorsított csatlakozása az EU-hoz a pénzügyi terheken túl egyéb negatív következményekkel is járna Magyarország számára. Az ukrán uniós tagsággal járó letelepedési szabadság, illetve a személyek szabad mozgásának lehetővé tétele számos közvetlen, a magyarok mindennapi életét érintő biztonsági kockázat hordoz magában.

Aggodalomra adhat okot, hogy a harctéri tapasztalatokkal rendelkező egykori katonák, akik számára a munkaerőpiac nem kínál lehetőséget, vagy akik nem szeretnének visszatérni a civil élethez, kénytelenek lehetnek illegális megélhetési formák után kutatni. Ez a tendencia hozzájárulhat a szervezett bűnözés megerősödéséhez, ami további társadalmi és gazdasági problémákhoz vezethet.

Az Interpol figyelmeztetett arra, hogy a nyugati országok által Ukrajnának szánt fegyverek, beleértve a nehézfegyvereket is, könnyen feketepiacra kerülhetnek. Ez a helyzet bűnözői csoportok kezébe juttathatja ezeket a fegyvereket, ami komoly veszélyt jelenthet a globális biztonságra.

A Századvég legfrissebb felmérése alapján nem meglepő, hogy a válaszadók kétharmada (66%) kockázatosnak tartja Ukrajna gyorsított csatlakozását az Európai Unióhoz. Ezzel szemben csupán 32% véli úgy, hogy ez nem járna kockázatokkal Magyarország számára.

Related posts