A szempilláink tökéletesen alkalmasak arra, hogy elrejtsenek minket a víz elől | National Geographic

Miközben az emberi testszőrzet az evolúció folyamán jelentős mértékben csökkent, a szempilláink mérete megmaradt változatlanul.
Az evolúciónk során számos testrészünk megőrzött funkcióval bír, amelyeknek gyakran nélkülözhetetlen szerepe van. De vajon mi a helyzet a szempilláinkkal? Sokan azt gondolják, hogy ezek a finom szálak csupán a szem védelmét szolgálják a porral és egyéb szennyeződésekkel szemben. Kínai tudósok azonban nemrégiben új megvilágításba helyezték ezt a kérdést. A Science Advances folyóiratban közzétett tanulmányukban azt vizsgálták, hogyan segítik elő szempilláink a vízlepergetést, így hozzájárulva a szem védelméhez és komfortérzetünkhöz.
A kutatók egy izgalmas kísérlet keretében önkéntesek szempilláira cseppentettek vizet, valamint kihullott szempillákat merítettek vízbe. A céljuk az volt, hogy megértsék, hogyan reagálnak a vízcseppek a szempillák rugalmas szálainak közelében. Először alaposan megvizsgálták a szempillák szerkezetét, nedvesíthetőségét (azaz mennyire képesek felszívni a vizet), továbbá azt is, miként képesek elvezetni a rajtuk megjelenő vizet.
Ezt követően megvizsgálták a rugalmasságát, és azt, hogy a szálak íveltsége miként befolyásolja a víz lecsorgását. E mérések alapján a kutatóknak sikerült meghatározni azokat a hatásokat, amelyek a víz útját befolyásolják a szempilla szálain.
A szempillák szálai, akárcsak a hajszálak, egy irányba rendeződő, zsindelyszerű pikkelyekkel borítva találhatók. Ezek a pikkelyek nemcsak esztétikai szerepet játszanak, hanem funkcionális is, mivel meghatározzák a víz áramlásának irányát: míg a víz a szempillák hegye felé könnyedén halad, addig visszafelé, a tövük irányába már sokkal nehezebben mozog. E pikkelyszerű képződmények a hajon is jelen vannak, ám a haj hosszabb élettartama és a különféle kozmetikai kezelések miatt sokkal inkább sérülnek.
A vízlepergetés hatékonyságát tovább fokozza, ha a szőrtüszőkben képződő lipidek bevonják a szempillákat (valamint más szőröket és hajat). A kutatások szerint ezek a mikroszkopikus pikkelyek kulcsfontosságú szerepet játszanak a szempillák víztaszító tulajdonságaiban. A kísérletek során kiderült, hogy a szempillafesték alkalmazása is hátráltatja a vízlepergetést, mivel a festék következtében megváltozik a zsindelyszerű pikkelyek felülete és víztaszító képessége.
Bárki megtapasztalhatja zuhanyzás közben, hogy a szempillák milyen ügyesen irányítják el a vízcseppeket, amelyek a szemünkre hullanak. Azonban, ha ködös időben kilépünk a szabadba, ezek a szempillák hirtelen új szerepet kapnak: kis vízcseppek formájában a ködből származó nedvesség tapad meg rajtuk. Ez az ellentmondás elsőre zavarónak tűnhet, de valójában a ködből származó cseppek folyamatosan nőnek, míg el nem érik azt a súlyt, amikor már nem képesek a pillákon maradni, és lehullanak.
A szempillák íve jelentős hatással van a cseppek mozgásának sebességére. Meglepő, de a teljesen sík felületen a vízcseppek sokkal lassabban haladnak, mint a természetes, ívelt szempillák mentén. Sőt, a túlzottan ívelt, műszempillák is gátolják a cseppek gyorsaságát, így a vízlecsorgás még inkább lelassul.
Képzeljünk el innovatív megoldásokat, amelyek segítenek megvédeni a kamerák lencséit a víz és a páralecsapódás káros hatásaitól. Olyan védőeszközöket alkothatunk, amelyek megóvják az elektromos készülékeket a nedvességtől, ezzel biztosítva hosszabb élettartamukat. Továbbá, kifejleszthetünk olyan praktikus takarólapokat, amelyek ablakra szerelve lehetővé teszik a szellőztetést anélkül, hogy az eső bejutna a belső térbe. Sőt, a szépségiparban is érdemes elgondolkodni: olyan szempillafestékek előállítása válik lehetségessé, amelyek megőrzik a természetes vízlepergető képességet, így a sminkünk tartóssága és frissessége is garantált!