Szent-Iványi: A kormány egyre intenzívebb ukránellenes retorikája akár a válsághelyzet kihirdetésének előfutára is lehet.
A csütörtöki nap másik híre, amelyet ugyancsak a külgazdasági és külügyminiszter jelentett be, hogy a kormány kitiltotta azt a három, a "kényszerszorozásokért" felelős ukrajnai tisztségviselőt Magyarország területéről, akiknek szankciós listára helyezését előző nap kezdeményezte az Európai Uniónál. Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halála ügyében több mint egy hét telt el, de továbbra sem tisztázott, mi történt vele a halála előtti napokban és hetekben. Egyelőre nem tudni, hogy valóban bántalmazták-e, a magyar kormány ennek ellenére kész tényként beszél erről.
A magyar-ukrán viszony romlásáról is kérdeztük a Megbeszéljük adásában Szent-Iványi István külpolitikai szakértőt, volt külügyi államtitkárt és nagykövetet. Aki azt mondta, nem tudja, hová lehet ezt még fokozni, de jelezte, nagyon aggódik, hogy ennek valamiféle távlati célja van, ami itt most történik. Tehát ez nagyon könnyen lehet, hogy egyfajta válsághelyzet vagy veszélyhelyzet kihirdetésének az előzménye akar lenni - vélekedett. Eszelős, elvakult ukránellenességet lehet itt az utóbbi időben tapasztalni - tette hozzá.
A Sebestyén József-ügy jelenleg nyitott kérdéseket hagy maga után, hiszen a végleges vizsgálat még nem zárult le. A diplomata azt hangsúlyozta, hogy Volodimir Zelenszkij elnök irányítása alatt alapos vizsgálatot ígértek, amelynek eredményeire érdemes lenne várni. Ezzel szemben Orbán Viktor máris megfogalmazta az ítéletét, miszerint a magyar nemzetiségű férfit agyonverték. Ez azonban ellentmondásos, mivel jelenleg nincsenek erre vonatkozó bizonyítékok. Orbán állítása szerint az áldozat három héttel a tragédia után vesztette életét, így a fizikai bántalmazás feltételezése nem tűnik megalapozottnak.
Itt van ez a palágykomoróci eset, amely körül egyre inkább felerősödnek a gyanús jelek. A templomban fellelhető felirat pontosan olyan, mint amit egy korábbi merénylet helyszínén láttunk, és az ügy hátterében ukrán elkövetők álltak, akik orosz megbízás alapján cselekedtek. Ráadásul nem ez az egyetlen alkalom: a KMKSZ irodáját is lengyel szélsőségesek gyújtották fel, szintén orosz irányítással. Az események összefonódása csak fokozza a nyomozás körüli feszültséget és a kérdéseket.
Akkor nem ment fel a dolog Orbánig, akkor Szijjártó nyilatkozott, hogy "ezek az ukránok, ezek elképesztőek, ez felháborító, ez vérlázító". És aztán kiderült rá nagyon hamar, hogy semmi közük hozzá, ez bizony egy orosz provokáció volt. Nem lenne meglepődve, ha ez is az lenne - mondta Szent-Iványi István, aki ugyan nem állítja ezt, mert nincs bizonyítéka, de azért nagyon sok minden erre utal, például az, hogy ugyanaz a szöveg most is. És azért az, hogy egy görögkatolikus templomot gyújtottak föl, nem is magyar templomot, egy olyan településen, ahol magyarok sem élnek, az egész történet nagyon zavaros.
Orbán Viktor már meghozta a döntést, miszerint "ezt már nem tudjuk elviselni". Ezzel a lépéssel az országot egy rendkívül kockázatos, ukránellenes kalandba tereli, amelynek következményei súlyosak lehetnek. Ukrajna a szomszédunkban található, és függetlenül attól, mi történik a háború végén, itt is marad. Azok a sebek, amelyeket ő okoz, rendkívül nehezen gyógyíthatók, még egy leendő kormány számára is. Ha Orbán folytatja a politikáját, akkor csak tovább mélyíti a konfliktust - figyelmeztetett a szakértő.