Szijjártó Péter kijelentette, hogy az amerikai kormányzat politikai motivációval próbálja megakadályozni a paksi bővítést, amely szerinte a bukott adminisztráció bosszúja. A miniszter hangsúlyozta, hogy ez a lépés nemcsak Magyarország energetikai függetle


Szijjártó Péter kijelentette, hogy a jelenlegi amerikai kormányzat politikai indíttatású bosszúhadjáratot folytat, amely a paksi bővítés megakadályozására irányul. Az erről szóló nyilatkozatát a PestiSrácok.hu tette közzé 2024. december 19-én.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtöki New York-i nyilatkozatában a megbukott amerikai demokrata párti kormányzat politikai bosszújaként értékelte, hogy a paksi bővítés nem részesült mentességben az orosz Gazprombankra vonatkozó szankciók alól. A miniszter azonban megnyugtatott mindenkit, hogy nincs ok az aggodalomra.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium legfrissebb közleménye alapján a tárcavezető hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok távozó kormányának legutóbbi egyoldalú intézkedései jelentős nehézségeket okoztak egy egész régió energiaellátásában. A Gazprombank ellen hozott szankciók különösen azoknak az országoknak okoztak problémát, amelyek nem képviselik a domináló politikai irányvonalat, hanem inkább konzervatív, patrióta és nemzeti értékeket vallanak. Ezek a politikai nézetek pedig sokkal inkább összhangban állnak az új, leendő amerikai elnök elképzeléseivel.

"Az amerikai kormány nyilvánvalóan pontosan tudta, hogy ezzel az intézkedéssel milyen hatásokat vált ki, pontosan tudta, hogy milyen országoknak okoz ezzel problémát" - vélekedett.

"Tehát nyilvánvalóan ez egy politikai bosszú, amit a demokrata párti adminisztráció most végrehajtott egyes közép- és délkelet-európai országokkal szemben. És nemcsak hogy lelepleződtek, de önmaguk is beismerték, hogy ez egy politikai akció volt" - közölte.

Ezután hangsúlyozta, hogy míg Washington külön engedélyt adott a földgázért történő kifizetésekre, amelyhez már kidolgozták a régió országainak alternatív megoldásait, a paksi bővítéssel kapcsolatban "teljesen politikai alapú döntés" révén továbbra is megakadályozták a Gazprombankon keresztüli pénzügyi tranzakciókat.

"Teljesen elfogadhatatlan, amit itt látunk; ez a szövetségeseinkhez méltatlan magatartás, amely világosan politikai bosszúállásra utal. Úgy vélem, hogy minden ilyen támadást a nemzeti szuverenitás megsértéseként kell értékelni, hiszen az energiabiztonság kérdése szorosan összefonódik a szuverenitásunkkal." - hangsúlyozta.

Szijjártó Péter nagy szerencsének nevezte, hogy januárban olyan amerikai adminisztráció lép hivatalba, amely a barátjaként kezeli a magyar kormányt, és amellyel kiváló volt az együttműködés 2016 és 2020 között is.

Úgy fogalmazott, hogy a jelenlegi kormányzat "egyértelműen ellenségként tekint ránk, és jól láthatóan már egy politikai bosszú keretében attól sem tartózkodik, hogy Magyarország számára energiaellátási kockázatokat okozzon".

"Azonban mindenki nyugodt lehet, ezeket a kockázatokat is kiküszöböljük. A szükséges jogi, technikai, technológiai lépéseket megtettük már részben, valamint meg fogjuk tenni a következő időszakban is. Magyarország energiaellátása biztonságban van és biztonságban is lesz, amíg mi vagyunk kormányon" - tudatta.

A miniszter végül részletesen kifejtette, hogy a globális villamosenergia-igény folyamatos emelkedése nem csupán politikai vagy ideológiai diskurzus tárgya, hanem egy szigorúan természettudományos kihívás. Hangsúlyozta, hogy Magyarország számára a nukleáris energia az egyetlen olyan megoldás, amely hosszú távon biztosíthatja az ellátás stabilitását. Ezen energiaforrás nemcsak a rezsicsökkentés eredményeinek megőrzésében játszik kulcsszerepet, hanem a környezet védelmét is szolgálja.

"Az új paksi blokkok megépülésével biztos alapokra helyezhetjük energiagazdálkodásunkat, elkerülve a nemzetközi energiapiac hullámzásait és a drasztikus árnövekedéseket" - hangsúlyozta. "Minden egyes ország saját hatáskörébe tartozik, hogy milyen energiahordozókat választ, hogyan állítja elő azokat, vagy honnan szerzi be. Ez a döntés senki másra nem tartozik. Így mi sem befolyásolhatjuk más országok energiapolitikáját, és nem is várhatjuk el, hogy mások beleszóljanak a mi saját döntéseinkbe" - figyelmeztetett.

Forrás, kép: MTI, MTI/Purger Tamás

Persze! Íme egy egyedi Facebook hozzászólás: "🌟 Ma egy különleges napra ébredtem, tele új lehetőségekkel és inspirációval! 💫 Mindenki, ne felejtsétek el, hogy a kis lépések is nagy változásokhoz vezethetnek. 💪✨ Ti mivel töltitek a napotokat? Oszd meg velem a terveidet! 😊 #ÚjKezdetek #Inspiráció" Ha szeretnél valami konkrétabb témát, csak szólj!

Kapcsolódó témákGazprompaksi beruházás

Related posts