Szijjártó Péter, a külgazdasági és külügyminiszter, bejelentette, hogy a magyar kormány mentességet kér az orosz Gazprombankkal szemben érvényes amerikai szankciók alól. A döntés célja, hogy megkönnyítse a gazdasági kapcsolatokat és biztosítsa az energiae


Szijjártó Péter: a kormány mentességet kért az orosz Gazprombank elleni amerikai szankciók alól PestiSrácok.hu 2024-12-04

A magyar kormány kedden hivatalos mentességi kérelmet nyújtott be az érintett amerikai hatóságnál. Ennek célja, hogy a térségbeli országok továbbra is lehetőséget kapjanak az orosz Gazprombankhoz történő földgázszállítások kifizetésére. Ezt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelentette be szerdán, Brüsszelben.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium legfrissebb közleménye alapján a tárcavezető a NATO külügyminiszteri tanácskozását követően tartott sajtótájékoztatón az újságírók kérdéseire reagálva hangsúlyozta, hogy az amerikai külügyminiszter kifejezte készségét arra, hogy konzultációt folytassanak a szövetségesekkel a Gazprombankkal kapcsolatos szankciók ügyében.

Jó lett volna, ha ez előtte történik, de már mindegy, vagy hát nem mindegy, de így alakult

"Mondta, egyedi módon kifejezve a gondolatait."

A beszámoló során kifejtette, hogy a legújabb amerikai szankciók jelentős kihívások elé állíthatják Magyarországot, valamint két másik NATO-tagállamot, továbbá Szerbiát is. Az infrastrukturális korlátok miatt a helyzet különösen súlyos lehet, mivel az orosz földgázimport leállítása komoly problémákat okozna az érintett országok energiaszállításának biztosításában.

Hiába kötöttük össze magunkat a hét szomszédból hattal gázvezetékekkel, hogyha a minket körülvevő térségben nem történtek olyan beruházások, amelyeknek nyomán oroszországi gáz nélkül is el lehetne látni az országot

- jelentette ki.

Ezért tájékoztattam az amerikai külügyminisztert arról, hogy ez egy olyan lépés, amely potenciálisan veszélybe sodorhatja a szövetségeseinket.

- tette hozzá, mintha csak egy titkot osztana meg, ami különleges jelentőséggel bír.

Ezután bejelentette, hogy a kormány egy nappal korábban hivatalos kérelmet nyújtott be az amerikai hatóságokhoz, amelyben kérvényezik, hogy a Gazprom mentesítést kapjon a földgázszállítások kifizetése alól.

Ezekkel összefüggésben hangsúlyozta, hogy ez nem számít egyedülállónak, hiszen több orosz pénzintézet is részesül hasonló kivételes bánásmódban az Egyesült Államok területén. Ez különösen fontos az oroszországi urán importálására nézve, amely elengedhetetlen az atomerőművek üzemeltetéséhez.

Kértem, hogy a közép- és délkelet-európai országok számára is nyissanak meg hasonló lehetőségeket.

- jegyezte meg. Ezt követően telefonos egyeztetést folytatott a szerb, a szlovák és a török energiaügyi miniszterrel, akikkel közösen tervezik a lépéseiket.

Kiemelte, hogy Magyarország továbbra is a villamosenergia-importjának egyharmadát biztosítja Ukrajna számára, és ez a tendencia a jövőben is folytatódni fog.

Szijjártó Péter arra is kitért, hogy Brüsszelből Washingtonba utazik tovább, onnan pedig Máltára megy, hogy részt vegyen az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) tanácsülésén, ahol mind a nyugati szövetségesek, mind a keleti országok jelen lesznek, azaz az Egyesült Államok és Oroszország is.

A tájékoztatás szerint Vallettában török partnerével is megbeszéléseket folytat, és kiemelte, hogy Ankara az ukrajnai konfliktus lényeges aspektusaiban hasonló véleményt vall, mint Budapest.

Ami a diplomáciai megoldást vagy a kommunikációs csatornák nyitva hagyását illeti, ott nagyjából egy csónakban evezünk

- jelentette ki.

És a békemisszió folytatódik természetesen, mert ebben a helyzetben erősíteni kell az erőfeszítéseket, s minél több tárgyalásra, minél több, a kommunikációs csatornák nyitva hagyását eredményező akcióra van szükség, mivel én azt gondolom, hogy most a fő cél az, hogy január 20-ig elkerüljünk minden olyan helyzetet, amikor akár félreértés vagy kommunikációhiány nyomán is visszafordíthatatlan folyamatok indulnak meg

- tette hozzá.

Forrás: MTI, Fotó: MTI

Facebook hozzászólás

Kapcsolódó témák: Gazprombank és Szijjártó Péter A Gazprombank, mint Oroszország egyik vezető pénzintézete, jelentős szerepet játszik a nemzetközi pénzügyi piacon, különösen az energiaipar finanszírozásában. Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere, rendszeresen foglalkozik a két ország közötti gazdasági kapcsolatok erősítésével, amelynek része lehet a Gazprombankkal való együttműködés is. Ezek a témák szorosan összefonódnak, hiszen a politikai és gazdasági diskurzusokban gyakran felmerül a kérdés, hogy hogyan befolyásolják a két ország közötti kapcsolatok a magyar gazdaság fejlődését. A Gazprombank finanszírozási lehetőségei és Szijjártó Péter diplomáciai erőfeszítései kulcsszerepet játszanak az energetikai projektek, valamint a kereskedelmi együttműködések előmozdításában.

Related posts