Szijjártó Péter a magyar-szerb-bolgár-török együttműködés erősítésére hívja fel a figyelmet, hangsúlyozva a közép-európai és balkáni országok közötti kapcsolatok fontosságát. A célja, hogy a régió stabilitását és fejlődését elősegítse egy átfogó megoldás


A minisztérium hivatalos közleménye szerint a tárcavezető az Isztambuli Energia Fórum miniszteri ülésén hangsúlyozta, hogy az energiaellátás biztonságának kérdése nem csupán nemzetbiztonsági és szuverenitási szempontokat érint, hanem alapvetően fizikai jellegű is. E megközelítés szerint az energiaellátás nem állhat a politikai diskurzus vagy ideológiák befolyása alatt, mivel politikai nyilatkozatok és sajtótájékoztatók nem képesek megoldani a fűtési igényeket vagy a gazdaság hatékony működtetését.

Kiemelte, hogy az energiamix kialakítása kizárólag nemzeti hatáskörbe tartozik, és ezt a státuszt meg kell őrizni. "Amennyiben bárki próbálkozik a nemzeti energiamix alakításába való beavatkozással, az politikai vagy gazdasági szándékok mentén történik" - hívta fel a figyelmet.

Kiemelte, hogy bármely ország szuverenitásának megsértéseként értékelhető, ha egy külső fél szankciókkal vagy a szállítások megzavarásával fenyegeti az energiaellátás stabilitását.

"Ezért határozottan elzárkózunk az ilyen típusú kezdeményezésektől, és rendkívül felháborítónak találjuk, amikor ezek váratlanul, bármiféle előzetes figyelmeztetés nélkül érkeznek" – hangsúlyozta.

Szijjártó Péter ennek kapcsán arra emlékeztetett, hogy az Egyesült Államok távozó kormánya előző nap szankciós listára helyezte az orosz Gazprombankot, ami kihívások elé állíthat egyes közép- és délkelet-európai országokat.

"Ezért nekünk, a régió országainak nagyon szorosan együtt kell működnünk, s együtt is fogunk működni annak a céljából, hogy megtaláljuk a megoldást, hogy hogyan tudjuk biztosítani országaink biztonságos energiaellátását a megváltozott körülmények között is, függetlenül minden külső nyomástól és minden támadástól" - jelentette ki.

Ezen kívül Szerbiát, Bulgáriát és Törökországot is dicsérte, amiért megbízható tranzitállamként működnek. "Együtt fogunk dolgozni azon, hogy a jövőben is garantálhassuk országaink energiabiztonságát, és meg tudjuk védeni magunkat az energetikai szuverenitásunkat fenyegető támadásokkal szemben" - emelte ki.

"Nem vagyunk hajlandók lecserélni megbízható partnereket, különösképpen akkor nem, ha nincs jobb ajánlat" - tette hozzá.

Related posts