Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy minden egyes ország saját szuverén jogával élve dönthet arról, honnan és milyen módon szerzi be a működéséhez nélkülözhetetlen energiahordozókat.

Ukrajna külügyminisztériuma határozottan reagált a tegnapi hírekre, amelyek az ukrán gáztranzit leállítása miatt emelkedő földgázárakról számoltak be. Ma pedig egy új törvényjavaslatot jegyeztek be az ukrán parlament honlapján, amely azt célozza, hogy hadiállapot alatt Ukrajna megszüntesse az Oroszországból érkező földgáz- és kőolajszállítási útvonalakat. Ezt a külgazdasági és külügyminiszter egy szerdai délutáni Facebook-bejegyzésében jelentette be.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy fontos, hogy ukrán kollégáik figyelmét tisztelettel felhívjuk arra, hogy léteznek jogok és kötelezettségek, valamint a valóság. Ez utóbbi azt jelenti, hogy az Európai Unióban a tagállamok közösen, egyhangú döntéshozatali eljárás keretében döntenek az új tagok felvételéről. Ezért elengedhetetlen, hogy minden egyes tagállam támogassa a döntést.
A miniszter nyomatékosította, minden ország szuverén joga eldönteni, hogy honnan és milyen útvonalon veszi a működéséhez szükséges energiahordozókat. Ebbe senkinek nincsen beleszólása kívülről. Senkinek nincsen joga más országra ráerőltetni drágább, bizonytalanabb energiabeszerzéseket.
Szijjártó Péternek nem számítanak a százmilliárdok, jobban lobbizik az orosz gázért, mint valahaNem lesz gázválság csak azért, mert Ukrajna leállította a tranzitot
Szijjártó Péter szavaival élve: "Azok az államok, amelyek társulási megállapodást létesítenek az Európai Unióval és törekednek a tagságra, kötelesek aktívan hozzájárulni az EU energiabiztonságához, biztosítva a szállítási útvonalakat. Ebből adódóan a földgáz- és kőolajszállítási útvonalak lezárása nemcsak elfogadhatatlan, hanem ellentmond az EU-integrációval kapcsolatos alapvető elvárásoknak is."
Ahogy már korábban is beszámoltunk róla, az ukrán külügyminisztérium tegnap este közzétett közleményében azt hangoztatta, hogy csupán két ország próbálja másokra hárítani a felelősséget az orosz gázról való leválás elmaradása miatt. Hozzátették, hogy amennyiben a magyar kormány valóban Oroszország megerősítését helyezi előtérbe az Európai Unióval és az Egyesült Államokkal szemben, akkor ezt nyíltan el kellene ismernie.
Ukrán külügyminisztériumi nyilatkozat: Ha Magyarország úgy dönt, hogy kilép az Európai Unióból és a NATO-ból, mi készen állunk arra, hogy betöltsük az általa hátrahagyott űrt.