Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy nem szabad reagálnunk az ukrán elnök provokatív megnyilvánulásaira. A miniszter szerint fontos, hogy megőrizzük a higgadtságunkat és ne engedjünk a provokációknak.

Szijjártó Péter: nem szabad felülni az ukrán elnök provokációinak Bálint Botond 2024-12-19
Az ukrán elnök az elmúlt napokban csúnya kampányt indított Magyarországgal szemben a nemzetközi porondon, azonban nem szabad felülni a provokációinak - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön New Yorkban. A tárcavezető arról számolt be, hogy már több mint ezer napja dúl az ukrajnai háború, és ezen idő alatt kétséget kizáróan bebizonyosodott, hogy a magyar kormánynak igaza van abban, hogy a harctéren nincs megoldás, kizárólag tárgyalások útján jöhet el a fegyveres konfliktus rendezése.
"Az elmúlt ezer nap során még mindig akadnak olyanok, akik makacsul próbálják tagadni a valóságot. Ezer nap elteltével is vannak, akik képtelenek felfogni, hogy egy teljesen új valóság született meg, mivel az orosz erők egyre fokozottabb intenzitással támadnak, és napról napra előrébb lépnek Ukrajna elleni hadműveleteikben. Ezen kívül itt, Amerikában egy békepárti elnök került hatalomra, aki napról napra közelebb kerül a hivatalba lépéshez."
Majd azt sérelmezte, hogy ennek ellenére az "amerikai demokraták és a nyugat-európai liberálisok egy utolsó elkeseredett rohamot indítottak" annak érdekében, hogy ellehetetleníthessék a béketeremtést a január 20-ánhivatalba lépő elnök számára". Úgy vélekedett, hogy a közelgő karácsony jó alkalmat kínált volna arra, hogy elhallgassanak a fegyverek legalább néhány napra, ezért a magyar kormány az utóbbi időszakban fokozta a békemisszióját, többek között a megválasztott amerikai elnökkel, az orosz és a török államfővel, valamint a vatikáni vezetőkkel is egyeztettek, és ezen tárgyalások alapján előterjesztettek egy tűzszüneti javaslatot. Kifejtette, hogy innentől kezdve az érintett államok vezetőinek felelőssége, hogy ezt a kezdeményezést elfogadják-e, és ha elutasítják, akkor a saját választópolgáraik előtt kell majd elszámolniuk.
"Jól látható, hogy Ukrajna elnöke az elmúlt napokban egy csúnya kampányt indított velünk szemben a nemzetközi térben, folyamatosan provokál minket" - mondta. "Azt gondolom, hogy ennek a provokációnak nem szabad felülni. Magyarország megtette azt, amit egy szomszédos keresztény országként megtehetett, létrehozta azt a lehetőséget, hogy tűzszünet jöhessen létre, bőven erőnkön felüli ez az erőfeszítés, ez az ajánlat, ami az asztalon van. És hogy erre a háborúzó felek mit mondanak, hogy mit mond erre az ukrán elnök, azt majd az ukrán emberek fogják megítélni" - tette hozzá. Szijjártó Péter emlékeztett arra is, hogy Donald Trump a napokban is világos üzenetet fogalmazott meg a béke, a tárgyalások érdekében.
"Itt lenne az ideje annak, hogy a nyugat-európai vezetők is megértsék, hogy Donald Trump egy komoly ember. Egy komoly ember, ha valamit mond, azt komolyan is gondolja. Donald Trump az egész elnöki kampány alatt világossá tette többször is, hogy ő a gyors béketeremtésben érdekelt, és ezt komolyan kell venni" - szögezte le. "Reméljük, hogy Donald Trump sikerrel fog járni, és reméljük, hogy a beiktatásáig hátralévő időszakban sem az amerikai demokraták, sem a háborúpárti európai politikusok nem tudnak olyat tenni, amivel még nagyobb bajt okoznak, eszkalálják a háborút, s lehetetlenné teszik a béketeremtést" - fúzte hozzá. A miniszter az ENSZ Közgyűlésének későbbi ülésével és a világszervezet terrorizmus elleni küzdelemért felelős főtitkárhelyettesével tervezett találkozója kapcsán kiemelte, hogy az illegális bevándorlást meg lehet állítani, ha van rá akarat, ezt hazánk is bebizonyította.
A beszédében kiemelte, hogy Donald Trump hivatalba lépése jelentős hatással lesz a globális migrációs politikákra. Reményei szerint a jövőben a nemzetközi jogi keretek fognak irányt mutatni, amelyek szerint a menekülteknek az első biztonságos országban kell ideiglenesen tartózkodniuk, elkerülve a "további biztonságos államok" keresését. Hangsúlyozta, hogy a jövőben is határozottan védelmezni fogják saját határaikat, és hogy az új amerikai elnöki adminisztrációval egyetértenek a migrációs kihívások kezelése terén. Kiemelte, hogy a nemzetközi fórumokon is együttműködnek az illegális migráció elleni fellépésben, biztosítva saját országuk és nemzeteik védelmét. (MTI)
Vezető kép: MTI/Purger Tamás
Persze! Íme egy egyedi Facebook hozzászólás példa: "🌟 Csodás napot mindenkinek! 🌼 Ma úgy döntöttem, hogy kicsit eltávolodom a megszokott rutinból, és felfedezem a környék rejtett kincseit. Ti hogyan töltitek a szabadidőtöket? Osszátok meg velem a kedvenc helyeiteket! 📸✨ #Felfedezés #Újélmények" Ha van konkrét téma vagy tartalom, amire szeretnéd, hogy a hozzászólás készüljön, kérlek írd meg!
Természetesen! Íme egy egyedi szöveg, amely a megadott témákra épít: Donald Trump politikai pályafutása során gyakran foglalkozott a legális migráció kérdésével, amely szoros összefüggésben állt az Egyesült Államok határvédelmi intézkedéseivel. Trump elnöksége alatt a migrációs politika szigorítása és a határok védelme kiemelt szerepet kapott, amely számos vitát generált a társadalomban. Eközben Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, a kelet-európai geopolitikai feszültségek közepette alakította politikai stratégiáját. Zelenszkij elnöksége alatt a nemzetközi közösség támogatását kereste, különösen az orosz agresszióval szemben. A legális migráció itt is fontos téma, mivel sok ukrán állampolgár keresi a lehetőséget, hogy jobban éljen a nyugati országokban, miközben hazájuk helyzete továbbra is bizonytalan. A két politikai figura tehát különböző kontextusokban, de hasonló kihívásokkal néz szembe a migráció és a határvédelem terén, reflektálva a globális politikai tájra és a népvándorlás dinamikájára.