Szijjártó Péter aggasztó hírekkel távozott az EU-s tanácskozásról, ahol Ukrajna helyzetéről esett szó - számolt be a Liner.hu.

Szijjártó a hétfői találkozón azt észlelte, hogy az Európai Unió továbbra is ugyanazokat a politikai irányvonalakat követi, amelyeket Trump hatalomra kerülése előtt képviselt. Kiemelte, hogy a jelenlegi intézkedések nem a háború Ukrajnában való lezárását célozzák, sőt, várhatóan idén még több fegyvert kívánnak biztosítani Ukrajnának, mint a következő évben. Szijjártó hangsúlyozta, hogy ez eszkalációhoz vezethet, és gátolhatja Trump békeforradalmi erőfeszítéseit is.
A külügyminiszter kijelentette, hogy bizonyos vezetők érthetetlen módon azt hangoztatják, miszerint a szankciók hatékonyak, miközben az orosz gazdaságban ennek nyoma sincs. Hozzátette, hogy a magyar kormány élni fog vétójogával, és semmiféle olyan szankciót nem fognak támogatni, amely az energiaellátást érintené.
A megbeszélés során több résztvevő is kifejezte aggodalmát a vörös vonalak felülvizsgálatával kapcsolatban, amit a legnagyobb veszélyforrásnak tartanak. Ez a lépés rendkívül súlyos eszkalációs lehetőségeket rejt magában, miközben az ukrán nép szenvedése egyre fokozódik, és Oroszország folytatja terjeszkedését újabb területek megszerzésével.
A kormány végül úgy döntött, hogy nem használja fel vétójogát az orosz szankciók meghosszabbításával kapcsolatban. Ezt a lépést az tette lehetővé, hogy garanciát kaptak arra vonatkozóan, miszerint Ukrajna nem fog olyan mértékben akadályozni Magyarországot, ami esetlegesen veszélyeztetné az ország energiaellátását.
Kiderült, míg Magyarország minden szükséges beruházást elvégzett az energiabiztonság terén, addig van olyan szomszédos ország, akiktől 7 milliárd köbméternyi földgázt is tudnának vásárolni, nem orosz forrásból. Ugyanakkor ez az ország nem hajlandó végrehajtani azt a beruházást, ami szükséges lenne a mennyiségek növeléséhez, így csak 1 milliárdos köbméternyi földgázról lehet szó a részükről.
Egy szomszédos EU-tagállam esetében ismeretes, hogy a háború kitörését követően a nem orosz forrásból érkező kőolaj magyarországi tranzitdíját a piaci ár ötszörösére emelték, ami tovább bonyolítja a helyzetet. Szijjártó szerint, mivel Magyarországnak nincsen tengerpartja, az ország energiabiztonsága nem biztosítható orosz gáz és kőolaj nélkül. Ezt a helyzetet súlyosbítja, hogy a közvetlen szomszédok és azok szomszédai sem hajtották végre a szükséges infrastrukturális fejlesztéseket.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy a Bizottság elismeri: az uniós tagállamokat ellátó energiainfrastruktúra megóvása kulcsfontosságú az EU biztonsága szempontjából. "Ilyen helyzet még soha nem állt elő" – tette hozzá. A Bizottság világossá tette, hogy elvárja Ukrajnától is, hogy tiszteletben tartsa ezt az alapelvet, és az EU kijelentette, készen áll arra, hogy szükséges intézkedéseket hozzon a külső forrásokból érkező vezetékek védelme érdekében.