Szijjártó Péter kijelentette, hogy Ukrajna helyzete naponta romlik, míg Kaja Kallas hangsúlyozta, hogy az Ukrajnának nyújtott támogatás széles körű és szilárd támogatásnak örvend.

Szijjártó Péter, a magyar külügyminiszter, az uniós külügyminiszterek legutóbbi találkozóját követően egy különleges "sajtótájékoztatót" tartott, amelyet kizárólag kormánypárti médiumok brüsszeli tudósítói számára szervezett. Az esemény különös jelentőséggel bírt, hiszen az orosz-ukrán háború kitörésének harmadik évfordulóján zajlott. Szijjártó a beszédét kizárólag Ukrajnának szentelte, miközben a hvg.hu tudósítása szerint többször is bírálta az Európai Uniót. Véleménye szerint az EU háborúval kapcsolatos politikája az elmúlt három évben súlyos kudarcokat szenvedett el.
"Kudarcot vallottak a szankciók, a fegyverszállítások, és a 130-140 milliárd euró Ukrajnába juttatása is" - sorolta Szijjártó, hozzátéve, hogy a "további tragédiák" megelőzésének egyetlen eszköze a "béke minél előbb". A magyar külügyminiszter úgy gondolja, hogy Ukrajna minden nap tovább gyengül, ezért "minden reményünk" az amerikai-orosz tárgyalásokban van. De - tette hozzá - a háborúpárti európai liberálisok nem szeretnék, ha az amerikai-orosz tárgyalások sikeresek lennének, sőt ennek megakadályozására szövetkeznek és akciót készítenek elő. A magyar tárcavezető úgy fogalmazott, hogy egy olyan nagy pénz- és fegyverszállítási csomag készül, amelynek nyomán Ukrajna nemet tud mondani egy "valaki által rossznak mondott alkura". Elmondása alapján 20 és 40 milliárd euró közötti összegekről van szó. De ehhez egyhangú szavazat szükséges, a magyar kormány azonban vétóra készül.
"Nem járulunk hozzá, nemmel szavazunk minden kezdeményezésre, ami veszélyezteti az amerikai-orosz tárgyalások sikerét" - mondta Szijjártó, aki elvakultnak nevezte az egyik külügyminisztert, aki állítása szerint arról beszélt a tárgyalóteremben, hogy az USA átvette az orosz narratívát.
Ahhoz, hogy Ukrajna megkezdhesse az első csatlakozási fejezetek tárgyalását, Szijjártó Péter sürgette egy olyan kisebbségvédelmi akcióterv kidolgozását, amelyet az ukrán fél korábban már ígéretet tett. Azonban a benyújtott javaslat csupán néhány alkalommal utalt a kárpátaljai magyar közösség helyzetére, ami miatt a politikus szerint "fájdalmasan lassú" az európai integrációs folyamat. Szijjártó véleménye szerint az Európai Bizottság nem azt üzeni a tagjelölt Ukrajnának, hogy soha nem lehet tag, amennyiben megsértik a meglévő tagállamok érdekeit, hanem azt, hogy a már tagállamoknak kell ezt a helyzetet elismerniük.
Jelenleg úgy tűnik, mintha mi lennénk kiszolgáltatva az ukránoknak, mintha őszintén tőlük függnénk. Olyan benyomást kelt, hogy ők lennének a finanszírozóink, és hogy az ő tagságuk egy olyan integrációban, amelynek mi is részei szeretnénk lenni, mindezt az ő döntésük határozná meg. A külügyminiszter szavait harapta el a Telex, amikor kifejtette, hogy ez a helyzet nem így van. Valójában az ukránok a nyugati támogatásokra támaszkodnak, és két olyan integrációnak is részesévé szeretnének válni, amelyekhez a magyar kormány egyetértése szükséges, így az ő akaratukkal szemben nem léphetnek be.
Kaja Kallas, az EU külügyi főképviselője, nyilvános sajtótájékoztatót tartott, amelyre minden akkreditált újságíró meghívást kapott. A rendezvényen határozottan kijelentette: "Nem kérdés, hogy ki az agresszor és ki az áldozat." Kallas megerősítette, hogy az EU már a 17. szankciós csomag kidolgozásán dolgozik, továbbá egy új pénzügyi támogatási lehetőségről is egyeztetnek, amelynek végső formáját a március 6-i rendkívüli EU-csúcson fogják elfogadni. Emellett bejelentette, hogy kedden az Egyesült Államokba utazik, ahol többek között Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel folytat tárgyalásokat.
A főképviselő az Ukrajnának nyújtandó segítségről úgy fogalmazott, hogy az erre vonatkozó javaslat széles körű támogatás élvez, de ezek a döntések időt igényelnek, "azonban nincs időnk". Az orosz-amerikai tárgyalásoktól pedig ezt mondta: "Nincs megegyezés nélkülünk, Ukrajna nélkül, mert az egyszerűen nem fog működni". Végül megjegyezte azt is, hogy volt olyan ország, amely ellenezte a szóban forgó újabb, jelentős pénzügyi támogatást, azonban most már a támogatók oldalán van. Az eddigi nyilatkozatok alapján ebben a csoportba alapvetően két ország tartozott: Szlovákia és Magyarország. A magyar kormány álláspontja nem változott.