Nyíregyházán különleges esemény történt: szumátrai tigrisikrek látták meg a napvilágot!

Európai együttműködés révén sikerült párosítani a világ egyik legritkább tigrisalfajának nőstény és hím példányát, ezzel fontos lépést téve a faj megőrzése érdekében.
A Nyíregyházi Állatpark különleges eseménynek lehetett tanúja, hiszen szumátrai tigris ikerpár jött a világra. Ez a különleges tigrisalfaj, amely a kihalás szélén áll, egy európai együttműködés keretében, egy évtizedes gondos tenyésztői munka gyümölcsének köszönhetően szaporodott. Az MTI híre szerint a sikeres szaporítás nemcsak a park, hanem a tigrisek jövője szempontjából is jelentős mérföldkő.
Gajdos László, a Nyíregyházi Állatpark alapító igazgatója elárulta, hogy a park 2015 óta folyamatosan kereste az "ideális tigrispárt" a tenyésztési programhoz. Ennek érdekében több európai állatkertből érkezett nőstény tigris. Miután számos sikertelen próbálkozás történt, végül a 2010-ben született Gio nevű hím és a négyéves Sabah párzásából egészséges ikrek látták meg a napvilágot. A most négyhetes hím kölykök a karanténidőszak letelte után kedden átestek életük első orvosi ellenőrzésén.
Az állatorvosi team az általános állapotfelmérés mellett egyedi azonosítóval látta el az állatokat, emellett az 5, illetve 4,6 kilogramm súlyú kölykök megkapták az első vakcinájukat és féreghajtójukat. Az igazgató megjegyezte, a szaporulat azért is különleges, mert nemcsak a világ egyik legritkább tigrisalfaja a szumátrai, de a világ egyik legritkább állata; míg például az óriáspanda vadon élő állománya 2000-3000 egyedből áll, ebből a tigrisalfajból mindössze 400-500 él a világon. A szumátrai tigris a ma élő hat tigrisalfaj közül a legkisebb és legdélebbre élő. Vadon élő egyedei kizárólag az Indonéziához tartozó Szumátra szigetének alacsonyan fekvő területein és hegyi erdőségeiben fordulnak elő. Magányosan vadásznak, zsákmányuk főként a közepes termetű növényevők közül kerül ki.
Az állatok természetes élőhelyeinek pusztulása és az orvvadászat következtében számos faj került a kritikus veszélyeztetettség szélére. Az 1970-es években a szabadon élő állatok populációját körülbelül 1000 egyedre becsülték, míg 1996-ban a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) már csak 250 szumátrai tigrist számolt. Jelenleg a világ állatkertjeiben mindössze 280 egyed található, közülük négy a Nyíregyházi Állatpark lakója. A nyíregyházi tigriskölykök a hétvégétől kezdve látogathatóak a közönség számára a park veszélyeztetett állatokat bemutató Viktória Házában.