Karácsonyi vásárok és a biztonság kérdése: szándékos dezinformáció a jobboldali diskurzusban?


Öt elkövető, a karácsonyi vásáron elhelyezett bomba, és 34 áldozat: ezek a rémisztő állítások nem sokkal a péntek esti magdeburgi karácsonyi vásár elleni támadás után kezdtek el terjedni a közösségi platformokon. A nyomozás jelenlegi eredményei szerint azonban mindezek a hírek valótlanok voltak - figyelmeztetett szombat délután a Tagesschau.

A rendőrségi jelentések alapján megállapítják: különösen a jobboldali szélsőséges körök próbálták meg gyorsan politikailag felhasználni az aktust, és hamis állításokkal szítani a közhangulatot.

A legnagyobb figyelmet Martin Sellner, az osztrák szélsőjobboldali aktivista keltette, aki Telegram csatornáján több félrevezető információt osztott meg Magdeburgról, még mielőtt a hivatalos hatóságok bárminemű tájékoztatást adtak volna az eseményekről.

Sellner és politikai csapata több más szereplővel együtt az események után azzal a narratívával állt elő, hogy a gyanúsított egy szír bevándorló, aki a 2015/16-os menekültügyi válság következtében érkezett Németország területére.

Ezt a narratívát pedig külföldön is átvették, az iszlám és Angela Merkel volt kancellár politikája elleni megjegyzésekkel - idézi a lap.

A németországi sajtóhírek és a rendőrség tájékoztatása szerint a magdeburgi karácsonyi vásár látogatóira támadó férfi egy 50 éves, Szaúd-Arábiából származó egyén, aki 2006 óta rendelkezik tartózkodási engedéllyel. Legutóbb Szász-Anhaltban dolgozott, ahol pszichoterápiás orvosként tevékenykedett.

A rendelkezésre álló információk alapján a hatóságok nem iszlamistaként azonosították, hanem politikai menekültként él 2016 óta, amikor is menedékjogot kapott. Saját elmondása szerint őt a szaúd-arábiai királyi család ellenzékeként tartják számon.

Angela Merkel kapcsán X-fiókja egyik bejegyzésében a férfi az írta: a volt német vezetőnek élete hátralévő részét börtönben kellene töltenie "Európa iszlamizálására irányuló titkos bűnözői projektje miatt".

A Tagesschau tisztázó cikkében említett Martin Sellnerék azt is terjesztették, hogy nemcsak egy, hanem öt elkövető volt pénteken, és valószínűleg több forgatókönyvük van, például a robbantás, amit a rendőrség szintén cáfolt.

Az áldozatok számát is jelentősen eltúlozták: az AfD egyik parlamenti képviselője 11 halottról számolt be, miközben Sellner egy posztjában 34 embert említett.

A legfrissebb hivatalos jelentések szerint eddig öt tragikus haláleset történt.

Ezek mellett olyan közösségi posztok is napvilágot láttak, amelyeket képernyőfotókkal dokumentáltak, és régebbi videókat tartalmaznak, melyeken szíriai menekültek ünneplik Bassár el-Aszad szír vezető bukását. E posztokhoz azt a hamis állítást fűzték, hogy a szíriaiak a magdeburgi támadást ünneplik – hívják fel a figyelmet az elemzők.

A félretájékoztatás klasszikus eszköze a közösségi médiában terjedő hamis állításokkal teli hírek terjesztése.

- Emeljék ki a figyelmet arra, hogy ezek az akciók elsősorban a gyűlöletkeltésre irányuló politikai lépések.

A németországi elemzés szerint tombolások, támadások vagy súlyos balesetek után mindig hamis bejelentések terjednek a közösségi oldalakon, a dezinformációk azonosítására ugyanakkor nincs egységes módszer.

Ezért óva intik a felhasználókat, miszerint csak megbízható forrásokból tájékozódjanak, például a nemzetközi hírügynökségektől, vagy

A saját lelki békéjük megőrzése és a társadalmi légkör stabilitása érdekében érdemes a hivatalos hatóságok közvetlen tájékoztatásaira támaszkodniuk.

Related posts