Téved, aki azt gondolja, hogy Magyarországon bőven van víz - Grafikákon a nem túl kedvező valóság.


A legutóbbi csapadékos időszakok révén jelentős enyhülést tapasztalhattunk Magyarországon a szárazság terén, sőt, több régióban a mezőgazdasági aszály is megszűnt. Ugyanakkor néhány országrészben továbbra is aggasztóan száraz a talaj. A 2022-es történelmi aszály óta a vízgazdálkodás kérdése nemcsak az agrárszektort foglalkoztatja, hanem egyre szélesebb közéleti érdeklődést is kivált a hazai vízhelyzet jelenlegi állapota és jövőbeli kilátásai iránt. Az alábbiakban néhány lényeges statisztikai mutatóra támaszkodva, a teljesség igénye nélkül, áttekintjük Magyarország vízgazdálkodási helyzetét nemzetközi összehasonlításban. Ezekből a számadatokból kiderül, hogy hazánk mennyire függ a határainkon túlról érkező vízutánpótlástól, valamint hogy a magyar ipar a teljes vízkivétel mekkora részét használja fel — és meglepetés: ez az arány az egyik legmagasabb az Európai Unióban.

A vizes statisztikákra kiváltképpen igaz, hogy az egyes évek adatai között jelentős eltérések, kilengések történhetnek, több mutató pedig még nem tartalmazza az utóbbi évek értékeit, márpedig - ahogy azt több tanulmány megállapította -

Magyarország a klímaváltozás következtében Európa leggyorsabban melegedő és száradó területei közé sorolható.

Ezt tükrözi a Copernicus, az Európai Unió Föld-megfigyelési programjának aszálytérképe is, mely szerint Magyarország a legsúlyosabban érintett területek közé tartozik.

Related posts