Trump megérkezik, és aki pénzét beletette, annak érdemes óvatosan bánnia a szavakkal. Jobb, ha a puskaport szárazon tartja.

Sárosi Viktor, 2025. január 17. péntek, 16:43 Fotó: AFP / Getty Images North America / Michael M. Santiago
Aki befektetéssel rendelkezik, tűkön ülve várhatja, mi hangzik el Donald Trump hétfői beiktatási beszédében. Kiderülhet, milyen arányban valósulnak meg a választási kampányban elhangzottak: egyebek mellett valóban berendezkedhet-e a fél világ új kereskedelmi vámokra.
Az életnek azonban van humorérzéke, január 20-án ugyanis zárva tartanak Amerikában a kötvény- és részvénypiacok, aznap van a Martin Luther King-emléknap.
Másnap azonban már szabad a pálya. Az OTP Global Markets szakértői szerint a globális gazdasági kilátásokat elsősorban Donald Trump régi-új amerikai elnök január 20-án esedékes hivatalba lépése határozhatja meg 2025-ben.
Az amerikai gazdaság jelenlegi teljesítménye továbbra is figyelemre méltó, és a lassulásra utaló jelek egyelőre hiányoznak. Ugyanakkor a helyzet megváltozhat az új kormányzat politikai lépései révén, amennyiben sikerül érvényesíteniük a vámok és az illegális bevándorlás csökkentésére tett ígéreteiket. Ha a kampány során bejelentett intézkedések életbe lépnek, azok potenciálisan felerősíthetik az inflációt és fékezhetik az amerikai gazdaság dinamikáját. Emellett Donald Trump európai politikája is jelentős zűrzavart idézhet elő - az OTP Bank előrejelzései szerint - hiszen az eurózónában már régóta felerősödtek a lefelé irányuló kockázatok, amelyeket tovább súlyosbíthat, ha Trump valóban vámokat vezetne be az európai termékekre.
Az amerikai kötvénypiacra minden jellemző az utóbbi hónapokban, csak a nyugodtság nem. A 10-éves kötvény hozama november 8-án 4,3 százalékon állt, ezen a héten pedig megfordult 4,8 százalék felett is.
A hosszú kötvények kritikus hozamszintje körülbelül 5 százalék táján helyezkedik el, ami azt jelenti, hogy a kockázatosabb részvénypiac mellett a fix hozamú állampapírok egyre inkább vonzó alternatívává válnak a befektetők számára. Ezen felül, ha a kötvényhozamok ilyen magas szinten állnak, az kedvezőtlen hatással lehet a növekedési cégek aktuális piaci értékére is, mivel ezek a vállalatok általában még nem termelnek nyereséget, így a jövőbeli készpénzáramlásuk jelenértéke jelentősen csökken.
A nem túl kedvező hír az, hogy a lehetőség nem csupán az 5 százalékos hozam elérésére mutatkozik, hanem akár a 6 százalékosra is, legalábbis ezzel a következtetéssel állt elő a japán Nomura és az amerikai T. Rowe elemzői csapata. Pénteken a 10 éves amerikai kincstárjegyek hozama 4,59 százalék volt. Amennyiben ez a szám 6 százalékra ugrik, az több mint 14 százalékkal csökkentené a már meglévő kötvényportfóliók piaci értékét. A legutolsó alkalom, amikor 6 százalékos éves hozamot lehetett realizálni amerikai kötvények birtoklásával, egészen 2000-ig nyúlik vissza.
A két elemzőintézet előrejelzése szerint Donald Trump várható lépései, mint például az importvámok emelése, várhatóan gyors ütemben és szinkronban valósulnak meg. Ezen intézkedések következményeként az infláció jelentős emelkedést hozhat a hosszú távú hozamok terén. Mindezek a fejlemények figyelembe véve, hogy az Egyesült Államokban a héten enyhébb inflációs adatokat tettek közzé - tudósít az Erste.
A CIB Bank pénteki jelentésében hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok gazdasága az év végén kifejezetten kedvező helyzetben zárta, illetve az évet jól kezdte: a növekedés szilárd alapokon nyugszik, a fogyasztói aktivitás erős, és a munkaerőpiac viszonylag szoros. Az inflációs tendenciák az utóbbi időszakban nem mutattak lényeges romlást, azonban a hétfőn hivatalba lépő új kormány várható kereskedelempolitikai és bevándorlási intézkedései a magasabb infláció irányába vihetik a gazdaságot. (Ezeknek a hatásoknak a pontos mértékét azonban jelenleg még nem lehet meghatározni.)
A kedvező makrogazdasági mutatók és a Trump-korszakra való felkészülés még inkább fokozta a piaci résztvevők pesszimizmusát a Fed lehetséges kamatcsökkentéseivel kapcsolatban. Ennek következtében a tengeren túli kamatok várhatóan a korábban előrejelzettnél jóval hosszabb ideig fennmaradhatnak emelkedett szinten.
A változó amerikai kamatvárakozások, az emelkedő hozamok és az erős dollár pedig a forintot is nyomás alá helyezi.
Pénteken a Reutersnek nyilatkozott a forint rövid távú kilátásairól az egyik budapesti devizakrereskedő. Úgy látja, a pénteki nap még viszonylag csendes, kisebb forintgyengülés látható, ami részben a Trump-beszéd előtti bizonytalansággal magyarázható. "Meglátjuk, hogy milyen nyilatkozatokkal kell a piacnak megbirkóznia a jövő héten" - fogalmazott a trader.
Amíg azonban a vámokkal kapcsolatos tervek emelhetik az inflációs várakozásokat (nyomást helyezve ezzel a kötvény- és részvénypiacokra), a szintén az ígéretek közt szereplő piaci dereguláció a kriptoeszközök, valamint a banki részvények árfolyamát fölfelé mozdíthatja el. De továbbra is kérdés, mennyire lesz heves reakció a beiktatás másnapján, legutóbb, 2017-ben, Trump beiktatási beszédének napján az S&P 500 index 0,3 százalékos emelkedéssel zárta a napot. A teljes első ciklusa viszont összességében 68 százalékos pluszt eredményezett a részvénypiacon, igaz a Kínával indított kereskedelmi háborúja elég nagy mozgásokat váltott ki a tőzsdéken.
Számos olyan befektetési lehetőség akadt, amely már Trump választási győzelme napján is figyelemre méltó volt. Ilyen például a Tesla, amelyet az Elon Musk által vezetett vállalat irányít, és amelynek részvényeiből 21 százalékot birtokol. Az árfolyam a november 5-i választásokhoz képest lenyűgöző, 65 százalékos emelkedést mutatott. De nemcsak a Tesla teljesítménye figyelemre méltó; a bitcoin értéke is 50 százalékkal növekedett azóta. Ráadásul van egy börtönüzemeltető vállalat, amelynek részvényei 77 százalékos ugrást mutattak, mivel a befektetők a bevándorlási szabályok szigorítására spekulálnak.
De az óvatosság sem árt: a Trump eufória szinte már teljesen kifújt, az S&P 500 (vezető amerikai) index már csak 2,7 százalékkal áll magasabban a november 5-i szinthez képest. A várakozások szerint az első reakciók a kötvénypiacokon lehetnek markánsak. Bár a 10 éves hozam az elmúlt napokban lejjebb ereszkedett a 4,8 százalékos szintről, bőven maradtak kockázatok: a munkaerőpiac továbbra is feszes, nem múltak el az inflációs félelmek, s felmerültek olyan ötletek (például az igény benyújtása Grönlandra), amelyek jelentős extra kiadásokkal járhatnak, tovább duzzasztva a költségvetési hiányt. Utóbbi finanszírozásához még több kötvényt kell kibocsátani, amire csak egyre magasabb hozam mellett van kereslet.
Egyszóval akár hogyan is értelmezik a piacok Trump beiktatási beszédét és a Fehér Ház közeljövőbeni intézkedéseit, nem árt szárazon tartani a puskaport és felkészülni, hogy rázós hetek is következhetnek.