Uniós főképviselő: Az oroszok célja, hogy teljes mértékben megszállják Ukrajnát.

Az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszelben, az uniós nagykövetek éves konferenciáján tartott beszédében hangsúlyozta, hogy Oroszország nem csupán Ukrajna területi integritását fenyegeti, hanem az egész Európai Unió létét is komoly kockázatnak teszi ki.
Kaja Kallas hangsúlyozta, hogy Oroszország tart a demokrácia terjedésétől, valamint azoktól az értékektől, amelyek az Európai Unió alapját képezik. "Oroszország a mi értékeink ellen harcol, mindössze néhány száz kilométerre a határainktól. Cselekednünk kell, hogy megállítsuk ezt a háborút" - nyilatkozta Kallas, majd kiemelte, hogy az uniónak aktívan kell támogatnia egy olyan tartós béke kialakítását, amelyre Ukrajnának szüksége van.
Kijelentette, hogy Kijev támogatása az Európai Unió legfőbb prioritásai közé kell, hogy tartozzon. "Célom, hogy új finanszírozási megoldásokat találjunk Ukrajna számára" - hangsúlyozta. Megjegyezte, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök nem fél a NATO-tól. "Ha így lenne, nem küldte volna át a katonai szövetség országainak határán állomásozó erőit az ukrajnai hadszíntérre" - tette hozzá.
Kallas hangsúlyozta, hogy az uniós szankciók hatékonyan működnek, és Oroszország gazdasági helyzete egyre nehezebb.
"Most nem lazíthatunk a szorításon" - fogalmazott. Moszkva egyetlen nyelvet ért meg, az pedig az erő nyelve - húzta alá. Európa gazdasága erős, megvan a lehetősége arra, hogy többet termeljen és többet költsön védelemre, mint Oroszország. Ezzel összefüggésben csak politikai akaratra van szükség - húzta alá az uniós főképviselő, majd hozzátette: Az EU szövetségeseivel még erősebb, az Egyesült Királysággal, az Egyesült Államokkal és Kanadával a közös GDP 25-ször nagyobb, mint Oroszországé.
Kallas hangsúlyozta, hogy a közel-keleti térség instabilitása közvetlenül érinti Európát, különösen a migráció fokozódása és a terrorizmus veszélye által. Rámutatott, hogy elengedhetetlen az uniós támogatás a régió stabilizálásához.
"Ahol lehetőségünk van a segítségnyújtásra, ott kötelességünk cselekedni, hiszen a Közel-Kelet mindig is kulcsfontosságú régió volt és marad Európa számára" - emelte ki. Hozzátette: az Európai Uniónak világszerte olyan példát kell mutatnia, amely ellentétes a felívelő tekintélyelvű rendszerekkel. Az EU számára, értékeinek és érdekeinek megőrzése érdekében elengedhetetlen, hogy a következő évtizedekben fokozottabb befolyással bírjon a globális színtéren - fogalmazott.
Az Európai Unió globális hatásának és vonzerejének alapját a szabadság, a méltóság, az egyenlőség és a jólét védelme képezi - hangsúlyozta az uniós diplomácia vezetője beszédében.