"Vannak olyanok, akik hajlamosabbak az erőszakos módszerekkel kifejezni a véleményüket." Ezzel szemben Dunaszerdahelyen, Komáromban és Érsekújvárban ismételten békés demonstrációk zajlanak!

Pénteken délután 17 és 18 óra között újra kormányellenes demonstrációk zajlanak az ország 34 településén, továbbá 7 nemzetközi nagyvárosban is.
A legnagyobb megmozdulásra Pozsonyban lehet számítani, ahol 17 órakor kezdődik a tüntetés, a magyarlakta városok közül Érsekújvárban, Nagykürtösön és Losoncon szintén, 18 órakor pedig Dunaszerdahelyen, Szencen, Komáromban és Nyitrán.
A komáromi rendezvényen fel fog lépni Lucia Molnár Satinská, a neves nyelvész és fordító, aki részt vett a múlt pénteken zajló, a Maďari za Dunaj címet viselő békés demonstráción is, ahol egy fiatal magyar fiú brutális megtámadása ellen emelték fel a szavukat. Lucia ott hangsúlyozta, hogy egy olyan Pozsonyban szeretne élni, ahol a tolerancia uralkodik, és ahol az erőszak, valamint a gyűlölet helyét a megértés és a szeretet veszi át.
Ugyancsak a felszólalók között lesz Kovács Zoltán, Kovi, a VándorLÁSS alapítója, továbbá Maroš Kudlík, hátrányos helyzetű sportoló, Spartan-versenyző, Ľubomír Augustín, a gútai vízimalmot működtető egyesület elnöke, hulladékgazdálkodási szakember, valamint Zuzana Bútorová rendezvényszervező, komáromi civil.
Megkerestük Fördős Tamást, a komáromi tüntetés szervezőjét, hogy kifejtse álláspontját a fővárosban bekövetkezett magyarellenes késes támadással kapcsolatban. Tamás határozottan elítélte az incidenst, hangsúlyozva, hogy az ilyen cselekedetek elfogadhatatlanok.
Úgy véli, mások és a másság elfogadásával nagyon sokaknak van problémája felénk, és ugyan ehhez az arányhoz képest a fizikai erőszak megnyilvánulásai nem öltenek olyan nagy méreteket, ez gyorsan megváltozhat.
Reméli, hogy a pozsonyi egy egyedi eset, és azt javasolja, hogy míg nincsenek pontosabb információink az elkövetőről és motivációjáról, addig nem szabadna, hogy belelássunk csoportokat és nézeteket.
"Fontos, hogy mindannyian kiálljunk az áldozatok mellett. Ehhez elengedhetetlen, hogy a társadalom minden szegmensében, és természetesen a politikai vezetők részéről is megnyilvánuljon a támogatás. Nagy örömmel tölt el, hogy Horváth Rebecca és Gyenge Veroni gyorsan cselekedtek a történtek után, és megszervezték a Maďari za Dunaj eseményt - hálásak vagyunk nekik ezért!" - üzente.
Kifejtette, hogy mélyen hisz a civil kezdeményezések és közösségi összefogások hatalmában, mivel véleménye szerint ezek képesek megalapozni egy fényesebb jövőt.
Stredl Tamás, a dunaszerdahelyi demonstráció szervezője elmondta, hogy a rendezvény keretein belül beszédet fog mondani Jaroslav Spišiak, a volt országos rendőrfőkapitány és a PS parlamenti képviselője. Emellett felszólal Michal Deraj, a Dunaszerdahelyi Járási Hivatal korábbi vezetője, aki civil aktivistaként is aktív, valamint Tóth Lali, az NFG polgári társulás egyik prominens vezetője is.
A tüntetés felszólalói reagálnak majd több politikai történésre az elmúlt hetekből. Ezek közt szerepel Stredl szavai szerint Robert Kaliňák lengyelországi látogatásán tett nyilatkozata, melyben az orosz-ukrán háború harmadik évfordulójára reflektálva olyat is mondott, hogy ha a szüleink 1968-ban szembeszállnak a szovjet megszállókkal, akkor ma sokan nem lennénk itt, illetve azt is, hogy az oroszok egyszer mindig úgyis elmennek, és ez most is érvényes. Unokaöccse, Erik Kaliňák ennél cifrábbat is mondott, mikor arról filozofált, hogy ha az oroszok Ukrajnában elérnék Ungvárt, akkor lenne legalább egy megbízhatóbb szomszédunk. Szóba kerül majd Rudolf Huliak miniszterré történt kinevezése, és a Trump-Zelenszkij találkozó is.
Az érsekújvári tüntetésen Pataki Tamás, az egyik szervező szerint felszólal majd Strieženec Horváth Ádám, a budapesti Tilos Rádió munkatársa, František Hlavačka nagysurányi orvos és aktivista, Hunčík Péter dunaszerdahelyi pszichiáter, publicista, Marta Fandlová az Európai Éghajlati Paktum nagykövete és Libor Šimunek bánovi művész.