VEOL - Száj- és körömfájás: A magyar állategészségügy felkészülten várja a járványok elkerülését.


Nagy István agrárminiszter a legújabb Facebook-videójában osztotta meg, hogy Magyarország állategészségügyi rendszere felkészült a járványok elleni hatékony védekezésre.

A bejelentés hátterében a ragadós száj- és körömfájás hazánkban való felbukkanása áll, amely jelentős gazdasági nehézségeket idézhet elő az állattartók számára.

Milliárdos összegű támogatást nyújtanak a járványok elleni védekezés érdekében, amely magában foglalja a száj- és körömfájás járvány kezelését is.

A miniszter kiemelte, hogy az utóbbi évek során a kormány elkötelezetten támogatta az állattartókat a betegségek megelőzésében és kezelésében. E program részeként évente 12 milliárd forintot szentelnek az alábbi területek fejlesztésére:

Ezen túlmenően 2336 állattartó telep új arculatot kapott vagy éppen most alakult meg, ahol különös hangsúlyt fektettek a korszerű higiéniai normák betartására. Emellett kiemelt figyelmet szenteltek a kórokozók behurcolásának és elterjedésének megelőzésére is.

A védekezés hatékonyságának alapja az összefogás ereje.

Nagy István kiemelte, hogy a járványvédelmi intézkedések betartása és az összefogás elengedhetetlen a sikeres védekezéshez. Példaként említette az afrikai sertéspestis elleni közös küzdelmet, amelynek köszönhetően sikerült megakadályozni a betegség elterjedését a háztáji gazdaságokban.

Biztonságos élelmiszerek, szigorú intézkedések

A miniszter hangsúlyozta, hogy napjainkban a világjárványok korát éljük, hiszen a madárinfluenza, az afrikai sertéspestis és a kiskérődzők pestise mellett új fenyegetést jelent a ragadós száj- és körömfájás is. Egyúttal megnyugtatta a lakosságot, hogy a Magyarországon előállított és forgalmazott élelmiszerek továbbra is biztonságosak maradnak, köszönhetően a szigorú járványvédelmi intézkedéseknek.

A fertőzések következtében jelentős gazdasági veszteségek keletkeznek.

A ragadós száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző betegség, amely komoly veszélyt jelent minden párosujjú patás állatra, így a szarvasmarhákra, sertésekre, juhokra és kecskékre is. Bár az emberi egészségre nem jelent közvetlen fenyegetést, a betegség gazdasági következményei súlyosak lehetnek. Egyetlen fertőzött állat megjelenése egy gazdaságban akár az egész állomány leölését is szükségessé teheti, ami hatalmas veszteségeket okoz a gazdálkodók számára.

A kisbajcsi eset is rámutat arra, hogy milyen fontos a szigorú járványvédelmi protokollok betartása. Az állategészségügyi hatóság már életbe léptette a szükséges korlátozásokat a betegség terjedésének megfékezése érdekében. A magyar állategészségügy felkészültségének és az összehangolt védekezésnek köszönhetően azonban az ország továbbra is hatékonyan léphet fel az állatállományt fenyegető járványok ellen. - mondta Nagy István agrárminiszter facebook videójában.

Related posts