Fokozódik a feszültség Donald Trump beiktatása előtt, hiszen a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is kifejezte aggodalmát a várható következmények miatt. A pénzügyi szakértők és elemzők már most vészharangot kongatnak, jelezve, hogy a politikai változások hatáss

Az IMF legújabb jelentése arra hívja fel a figyelmet, hogy Donald Trump elnöksége alatt az Egyesült Államok gazdasági politikája kedvezőtlen következményekkel járhat a globális gazdaságra nézve, valamint hosszú távon az USA saját gazdaságát is érintheti. A szervezet álláspontja szerint a protekcionista lépések, különösen a vámok bevezetése, komoly hatással lehetnek a világkereskedelem dinamikájára és a nemzetközi befektetésekre - számolt be róla a BBC.
Az IMF elemzése szerint a Trump által kilátásba helyezett vámok újabb hulláma jelentősen súlyosbíthatja a már meglévő kereskedelmi feszültségeket. A szakértők úgy vélik, ez a lépés nemcsak a beruházások csökkenéséhez vezethet, de torzíthatja a piaci árképzést, megzavarhatja az ellátási láncokat, és összességében negatívan befolyásolhatja a kereskedelmi forgalmat.
A jelentés hangsúlyozza, hogy míg a vámok, adócsökkentések és a dereguláció rövid távon élénkíthetik az amerikai gazdaságot, hosszabb távon ezek inflációs nyomást generálhatnak, ami gazdasági visszaesést vonhat maga után. "Ez a helyzet gyengítheti az amerikai államkötvények szerepét, mint globális biztonságos befektetési eszköz" - olvasható a dokumentumban.
Az IMF világgazdasági előrejelzésének kockázatokról szóló részét jelentős mértékben uralja Trump esetleges visszatérése a Fehér Házba. A szervezet emlékeztet arra, hogy Trump korábbi elnöksége alatt kereskedelmi háborút indított Kína ellen, és az EU-val szemben is védővámokat vezetett be.
A kampányban Trump vámokkal fenyegette meg többek között Kínát, Mexikót és Kanadát. Emellett kijelentette, hogy 100%-os vámot vetne ki a BRICS-országokra, ha azok az amerikai dollárral rivális valutát hoznának létre.
Az IMF figyelmeztet arra is, hogy ha túlzottan leépítik az üzleti bürokráciát, az a dollár elszabadulásához vezethet, ami tőkekivonást eredményezhet a feltörekvő gazdaságokból, ezáltal visszavetve a globális növekedést. A jelentés szerint az illegális bevándorlók tömeges kitoloncolása "tartósan csökkentheti a potenciális kibocsátást", és növelheti az inflációt.
A szervezet 2025-re és 2026-ra egyaránt 3,3%-os globális növekedést vár, ami alatta marad a 3,7%-os történelmi átlagértéknek. Az Egyesült Királyság gazdasági kilátásait tekintve az IMF 2025-re 1,6%-os növekedést jelez, ami egy kis javulást tükröz a korábbi előrejelzésekhez viszonyítva.
Rachel Reeves, a brit pénzügyminiszter, az előrejelzésre reagálva hangsúlyozta: "Az Egyesült Királyság a következő két év során valószínűleg a legdinamikusabban fejlődő nagy európai gazdaság lesz, és az Egyesült Államokat követően az egyetlen G7-gazdaság, amelynek növekedési kilátásait az idei évre vonatkozóan javították."