A szolidaritási hozzájárulásról folytatott diskurzus: Sára és Botond csapata februárban tervezik, hogy megküldik levelüket Karácsonyék számára, ahol a tét nem kevesebb, mint 50 milliárd forint.


A kormányhivatal végre reagált a fővárosi költségvetés szolidaritási hozzájárulását érintő részeire.

"A törvény szolidaritási hozzájárulást érintő szakaszai és melléklete 2025. február elsején lépnek életbe. Ezt követően - ahogy Sára Botond főispán korábban is hangsúlyozta - a kormányhivatal megkezdi a szükséges intézkedések megtételét" - áll a Budapest Főváros Kormányhivatalának közleményében, amely a Karácsony Gergely vezette városvezetés által elfogadott idei fővárosi költségvetés kapcsán készült, amelyben 50 milliárd forintot nem terveznek befizetni.

A helyi jogalkotónak folyamatosan figyelemmel kell kísérnie, hogy a készülő önkormányzati rendelet összhangban áll-e a magasabb szintű jogszabályokkal. Sőt, már a rendelet megalkotásának kezdeti szakaszában gondoskodnia kell arról, hogy a jogszabály harmonikusan illeszkedjen a jogrendszer egységébe.

Budapest Főváros Kormányhivatala válaszában hangsúlyozta, hogy jogi szempontból nem releváns, hogy a Fővárosi Közgyűlés a főváros költségvetéséről szóló rendeletét előbb fogadta el, mint ahogyan a parlament a központi költségvetésről szóló törvényt. A kérdés az volt, hogy a Fővárosi Közgyűlés, amely a 2025-re tervezett 89 milliárd szolidaritási hozzájárulás helyett csupán 39 milliárdot fogadott el december 18-án, milyen jogi következményekkel járhat. Tehát a Fővárosi Közgyűlés döntése néhány nappal megelőzte a parlamenti szavazást, amely meghatározta a 89 milliárdos szolidaritási hozzájárulás összegét, amit Karácsony Gergelyéknek teljesíteniük kell.

Ahogy már említettük, Sára Botond főispán a fővárosi költségvetési szavazás előtt kifejtette véleményét az 50 milliárdos támogatás kapcsán. Hangsúlyozta, hogy a szolidaritási hozzájárulásra kötelezettek körét, valamint az adómértéket a költségvetési törvény határozza meg, mindezt pedig átlátható és világos szabályok keretein belül kell kezelni.

"Amennyiben a főváros költségvetése nem felel meg ezeknek a szabályoknak, törvénysértő, amivel szemben kötelessége fellépni a kormányhivatalnak előbb törvényességi felhívással, végső esetben pedig bírósághoz kell fordulnia a törvényesség helyreállítása érdekében" - jelentette ki a főispán.

"A törvény szolidaritási hozzájárulást érintő szakaszai, illetve melléklete 2025. február elsején lépnek hatályba. Ezt követően - ahogyan azt Sára Botond főispán korábban is jelezte -, a kormányhivatal megteszi a szükséges lépéseket" - közölte munkatársunk kérdésére Budapest Főváros Kormányhivatala.

"A kormányhivatal törvényességi felhívással fordul a Fővárosi Közgyűléshez, és 30 napos határidőt ad a jogszabálysértő helyzet megszüntetésére. Ha a megadott időn belül nem történik intézkedés, a kormányhivatal kezdeményezheti a Kúria eljárását, kérve a jogszabályellenes rendelet eltörlését" - áll a közleményben, amelyet kérdésünkre kaptunk.

Related posts