Washington számára Kína kulcsfontosságú, nem Kijev, amikor az ukrán ásványkincsek kérdése kerül terítékre.

Állandóan módosulnak a tárgyalási álláspontok, ha az Ukrajna és az USA közti alkudozást szemléljük a ritkaföldfémek hasznosításáról. Bármire jutnak is, az biztos, hogy nem végleges megoldásról van szó. A helyzet ugyanis annyira bizonytalan Ukrajnában, hogy lehetetlen felbecsülni, mekkora az az ásványkincsvagyon, amit ténylegesen ki tudnának termelni. Az oroszok például nemrégiben egy akkora lítiumbányát foglaltak el, ami miatt állítólag már most megérte nekik az egész háború. A stratégiai fontosságú nyersanyagokért zajló versenyfutás szakértőink szerint Washington számára nem is Ukrajna matt fontos, az USA a kínai nyersanyagoktól való függőségét próbálja csökkenteni.
Folyamatosak a tárgyalások Ukrajna és az Egyesült Államok között a kelet-európai ország ásványkincseinek kiaknázásáról annak ellenére, hogy Donald Trump gyakorlatilag diktátornak nevezte Volodimir Zelenszkijt, hogy aztán barátságosabb hangnemre váltson. A sajtójelentések szerint az ukrán kormány már fel is jogosította az USA-val tervezett ritkaföldfém-egyezmény aláírására Andrij Szibiha külügyminisztert és Julia Szviridenko gazdasági minisztert.
Zelenszkij elnöknek elkerülhetetlenül meg kell találnia a közös hangot Washingtonnal.
- mondta Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok tanszékének egyetemi docense a 24.hu-nak. Zelenszkijnek ugyanis szüksége van az amerikai támogatásra, tüzérségi lőszerek, rakéták és más fegyverek leszállítására, hogy fel tudják tartóztatni a folyamatos orosz előrenyomulást a keleti fronton. Márpedig Trump egyértelműen a nyersanyag-lelőhelyekről szóló megállapodástól teszi függővé a támogatások folytatását. Kaiser szerint Zelenszkijnek van szüksége Trumpra, nem fordítva.
Az amerikaiak arra törekednek, hogy kihasználják a helyzetet, és az olaj- és gázlelőhelyekre is kiterjesszék az egyezményt. Eredetileg Trump azt tervezte, hogy az ukrán kikötők bevételeit is ellenőrizni kívánja - jegyezte meg az NKE oktatója. Jelenleg azonban ez a kérdés kikerült a tárgyalásokból. Egy ukrán ellenzéki képviselő véleménye szerint a mostani megállapodás csupán általános kereteket határozna meg a kitermelési jogok tekintetében, és valószínű, hogy egy második, sokkal részletesebb egyezmény fogja véglegesen rendezni az erőviszonyokat.
Kaiser véleménye szerint egyértelmű, hogy...
Ukrajna nem kimerült vagy nehezen megbecsülhető lelőhelyekkel várja amerikai tárgyalópartnereit.
Ukrajnában sok ásványkincs van, és az oroszok sem foglaltak el minden lelőhelyet, bár sok közülük a frontvonal közelében van.